Отварянето на откритите части на кафенета и ресторанти като част от разхлабването на ограничителните мерки на извънредното положение е добре за гражданите, но поставя нови въпроси пред бранша. Това заяви в интервю за
Plovdiv24.bg Еньо Енев, председател на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите "Тракия" и зам.-председател на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация /БХРА/.
"Настроенията в Пловдив са смесени. При новите мерки по-малките обекти казват, че са готови да отворят, по-големите - не, а ресторантите въобще не са готови. Ограничението за отстояние от 2.5 метра между масите в летните градини намалява наполовина капацитета на заведенията" - коментира Енев.
Големите заведения най-вероятно ще изчакат резултата от предстоящата среща на ръководството на БХРА с ресорния министър
Николина Ангелкова и премиера
Бойко Борисов, до които са изпратили писмо с 13 искания. Най-важното от тях е намаляването на ДДС.
"В сектор туризъм в Германия ДДС беше 22%, след което последователно беше намален на 9, на 7 и на 5% в момента", каза Енев. След тази среща БХРА ще обяви кой път поема - или към масов протест, или масово отваряне на обектите съгласно заповедта на министъра.
Заради високото ДДС у нас ще има масови фалити, прогнозира той. Ресторантьорите във всички областни градове са решили засега да изчакат, тъй като големите обекти имат големи разходи и дори при 100% заетост няма да успеят да си покрият разходите. В малките морски градчета са заявили, че няма да отварят, докато не дойде първият турист.
Някои от заведенията на Главната на Пловдив, които разполагат с открити площи, вече се подготвят за предстоящото посрещане на клиенти, но при други няма подобни индикации. "На 4 април като председател на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите "Тракия" внесох в община Пловдив писмо за времето на извънредното положение да не се плаща тротоарно право. Искането беше уважено, но такса смет не отпадна. Поисках и предоговаряне на условията за наеми на общински имоти, което да е в сила до края на годината" - обясни Енев.
Мярката 60/40 не е работеща за ресторантьорите, а от 10-те милиарда от ЕС, от която някои икономически сектори вече са се възползвали, не включва ресторанти и хотели, коментира още той.