© Plovdiv24.bg | | Бивши и настоящи студенти от Аграрен университет: | виж още | |
Дискусионен клуб "Експерти за развитие" към Областния управител проведе второто си работно заседание. На пресконференция днес беше дадена яснота по реализация на проектите за земеделските тържища и за студентските жилища. Представена бе и една от новите инициативи на клуба. Тя е свързана с представяне на идеен проект за изграждане на станция за пречистване на води в малки селища с население до 2 000 жителиПо 2 селища от общините Враца и Попово са първите в България, които са се включили в проекта за изграждане на станция за пречистване на отпадни води по немска технология. Предимствата на проекта са няколко.
В напреднала фаза е и проектът за изграждане на студентски жилища, отнасящ се до студентите на Аграрния университет. Чака се решение от Академичния съвет на Аграрния университет, както и становище от Министерството на образованието и науката за този проект, който трябва да бъде реализиран като публично-частен, каза проф. Кръстьо Петков, член учредител на дискусионен клуб "Експерти за развитие" и координатор по международните партньорства.
Това ще бъде обсъдено на следващо събрание на висшето учебно заведение. Министерството на образованието, като принципал трябва да даде съгласие университетът да участва в това публично-частно партньорство.
Теренът отреден за строежа на комплекс със студентски общежития е с площ от 5 декара. Намира се на територията на Аграрен Университет Пловдив. Според клуба "Експерти за развитие" 4 милиона евро ще струва всичко по реализацията на проекта. Парите ще бъдат осигурени от три източника.
Третият важен проект за Пловдив и областта касае изграждане на земеделско тържище за селскостопанска продукцуя по европейски стандарти. Вицепремиерът Даниела Бобева и министър Димитър Греков за заявили, че ще окажат съдействие за реализацията на проекта. Вече са направени и срещи с белгийската асоциация РИО.
Очаква се следващия месец представител на белгийските инвеститори да дойде в Пловдив. В Европа такива тържища се правят и се поддържат само от фермери без да има посредници, обясни проф. Петков.
Източник: ПОТВ |