© Капитал | В индустриалната зона Раковски до пловдивското село Стряма започна работа нова консервна фабрика - "Траки". "Проектът за изграждане на фабрика за производство на консерви и хладилни камери за съхранение на селскостопанска продукция ни отне 4 години, вложихме 4.7 млн. евро", каза пред "Капитал Daily" Стайко Тодоров - собственик и управител на "Щром" ЕООД, която е инвеститор в новата мощност.Основните продукти на новото предприятие са стерилизирани корнишони, печена и белена червена капия - в буркани и замразена, и различни видове лютеница, а капацитетът е 5 милиона буркана годишно и около 600 тона замразени зеленчуци.
Идеята за консервна фабрика "Траки" идва с придобиването на 16 декара земя в индустриална зона Раковски край с. Стряма. През 2008-2009 година, когато строителния бизнес е в подем, мениджърите на "Щром" искат да направят логистична база върху тази земя съвместно с чужди инвеститори, което не бе осъществено поради настъпилата криза, разказва Стайко Тодоров.
"Тогава ни хрумна, че можем да направим хладилник за селскостопанска продукция, защото регионът е силен с производството на зеленчуци и плодове. После развихме идеята към хладилника да направим производствена база за преработка на плодове и зеленчуци, а с малка фотоволтаична централа за собствени нужди да снижим енергийните си разходи", казва още собственикът на новото консервно предприятие.
Консервна фабрика "Траки" осигурява пълна заетост на 20 души, а през лятото и есента - сезонна заетост на 100-150 работници. Основният екип обслужва 10 технологични линии. Предприятието притежава собствена помпена станция, отпадните води се пречистват на място в пречиствателна станция с капацитет 300 куб. метра дневно, а фотоволтаичната централа произвежда годишно 227 261 kW/h, като спестените емисии въглероден диоксид за една година възлизат на над 155 т.
През 2014 година компанията закупува 150 декара селскостопански земи, върху които отглежда червена капия за собственото си производство. Останалата част от суровините се изкупуват от местни производители.
"Голяма част от общата ни инвестиция - около 2/3 - е финансирана с кредит. Принос във финансирането има и Държавен фонд "Земеделие" по мярка 123 за добавяне стойност към земеделски и горски продукти, като сумата вече е преведена след направените проверки по реализацията на проекта", заяви Тодоров.
Прогнозата на собственика на новото консервно предприятие е, че ще постигне пълна възвращаемост на инвестиционните си разходи след 15 години. Пазарната цел на консервна фабрика "Траки" е експортът, защото качеството на продукцията е високо за платежната способност на българския пазар според собствениците.
"Тук всички търговски вериги и повечето потребители търсят цена, а не качество.
Но въпреки това с появата на вътрешния пазар нашите продукти се приеха с възторг", коментира Стойко Тодоров. Работим с български суровини, които са по-качествени, но и по-скъпи. Все пак през 2015 година "Щром" сключва договор за продажба на своите консервирани и замразени продукти с търговските вериги "Метро", "Кауфланд" и "Билла". Първите три партиди продукция за износ пък са били изпратени за Русия, Англия и Италия.
"В момента подготвяме продукция за износ и в Германия. Договорите се подписват обикновено в началото на есента и това ще предопредели дали през следващите години ще ни се наложи да увеличим производството и на собствената селскостопанска продукция", каза още Стайко Тодоров. |