Корупцията пречи на всеки втори предприемач да усвоява средства от ЕС
Корупцията, липсата на подготвени специалисти и ниската компетентност на държавната администрация са основните причини за слабото усвояване на средствата от европейските фондове и програми от малките фирми. Това сочи експресно проучване за нагласите на предприемачите в Пловдив и региона, проведено от Европейския колеж по икономика и управление по повод откриващата се днес кръгла маса за стимулиране на икономиката и развитието на дребния бизнес. На нея студенти, преподаватели, държавни служители и собственици на малки предприятия ще дискутират какви фирмени стратегии да прилагат, за да повишат своята конкурентоспособност.
Изследването проверява не само причините за ниската степен на усвояване на европейските фондове и програми в Южен Централен район, но и отношението на фирмите към предприетите мерки от правителството за подобряване управлението на отпуснатите средства, обясни проф. д-р Желка Генова, преподавател по организационно поведение и социология в Европейския колеж. Според нея едва 8% от анкетираните мениджъри са убедени, че промените ще се отразят положително на техния бизнес. Останалите не вярват, че с последните мерки ще се повиши конкурентоспособността им.
За 54% от дребния бизнес в региона корупционният натиск е основен проблем за слабото усвояване на европейските средства. Тревожната констатация не се основава само на слухове, защото така смятат и мениджърите на всяка трета фирма, която вече е реализирала проект по европейска програма. Заради това 55% от тях не виждат особена полза за бизнеса си и след усвояването на финансовата помощ.
Общо 56% от анкетираните пък изобщо не са реализирали проекти, заради ниската информираност за оперативните програми на Европейския съюз, недоверието в предприетите правителствени мерки и липсата на подготвени специалисти.
Ниската компетентност на държавната администрация е посочена от 25% от местните фирми. Едновременно с това 64% от запитаните предприемачи отговарят, че не разполагат със собствени специалисти за разработване на проекти и използват външни експерти. Съчетано, с липсата на собствени средства и корупционния натиск, който се оказва върху малкия бизнес, изследването показва и защо над половината от местните предприемачи не кандидатстват с проекти по европейските фондове и програми, подчерта проф. Генова.