ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Костадин Димитров: Пловдив не е само място на картата, той е в сърцата ни!
Автор: Ивет Калчишкова 20:54 / 06.09.2024Коментари (1)3795
Пловдив е сред най-старите живи градове в света. Пловдив събира елита на нацията. Пловдивчани се лишават от облагите на столичния град, достъпът до необятните пазари на Османската империя. 6 септември е най-пловдивският празник. В ранната сутрин през 1885 година се обявява Съединението - известно в Европа като пловдивската революция - един малък народ взима съдбата си в собствените ръце в името на обединена и просперираща България. Участие взимат всички политически сили, пренебрегвайки различията си.

Апостолите напускат горещата сцена на събитието. Проявените мъдрост и дипломатичност спечелват симпатиите на Европа. И днес ние сме пример на този модел и от нас зависи да го представим на идните поколения. Ние сме намирали сила в единството, заедно ще успеем, защото работим в една посока - в по-красив и подреден град. Пловдив не е само място на картата, той е в сърцата ни!

Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по време на кулминацията за честванията на 139 години от Съединението на България и празник на град Пловдив, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Десетки пловдивчани изпълниха площад "Съединение", които избраха да гледат на живо тържествената заря проверка. На събитието присъстват: президентът Румен Радев, който прие стоя от почетния караул, представен от генерал - майор Явор Матеев, председателят на Народното събрание Рая Назарян и премиерът Димитър Главчев, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, и.д. главен прокурор Борислав Сарафов, министри, народни представители от 16 и 17 МИР, общински съветници, политици, областният управител Христина Янчева, заместник-кметове, районни кметове, президентът Петър Стоянов (1997 - 2002).

Ето и цялата реч на кмета Костадин Димитров пред пловдивчани на пл. "Съединение":

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ,

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

ВАШЕ ВИСОКОПРЕОСВЕЩЕНСТВО,

УВАЖАЕМИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД,

УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

УВАЖАЕМИ МИНИСТРИ И ЧЛЕНОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ,

УВАЖАЕМИ ПРЕЗИДЕНТ СТОЯНОВ,

УВАЖАЕМИ ГЕНЕРАЛИ, ОФИЦЕРИ И ВОЙНИЦИ,

ГОСПОЖО ОБЛАСТЕН УПРАВИТЕЛ,

ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ,

УВАЖАЕМИ ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

ГОСПОЖИ И ГОСПОДА, СКЪПИ ПЛОВДИВЧАНИ,

Днес ние с открити сърца Ви приветстваме с "Добре дошли“ в Пловдив в деня на 139-та годишнина от Съединението на България и Празника на нашия град. Вече осем хилядолетия Пловдив присъства на картата на Европа и неслучайно е титулуван като един от най-старите живи градове в света. През Античността той е столица на римската провинция "Тракия“ и запазените театър, стадион, форум, раннохристиянски базилики днес са едни от символите на културно-историческото наследство на България. По време на Възраждането Пловдив е оня светилник на националния дух, от който се запалва и разгаря искрата на борбата за българска църква, просвета и национално-освободително движение.

Пловдив е духовен център на българските земи и веднага след Освобождението. След злощастните решения на Берлинския договор Великите сили оставят Пловдив и южнобългарските земи в новата провинция Източна Румелия. Но не унинието и покрусата изпълват сърцата на българите в нейната столица и те от първия ден се захващат с изграждането на автономията като втора българска държава. Пловдив събира елита на нацията, излизат първите общобългарски вестници, създадени са първите в българските земи библиотека и професионален театър. Само след три-четири години Източна Румелия вече е по-добре организирана, по-демократична и по-богата от свободното Княжество.

Пловдивчани пренебрегват облагите на столичния град – по-високите заплати, свободния достъп до необятните пазари на Османската империя и доходите от търговията и избират да бъдат българи в обединената Родина.

Запалената искра на Съединението в Пловдив е поета от старите дейци от четите и въстанията в Тракия, които в ранната пролет на 1885 г. създават Българския таен централен революционен комитет. Годишнините от смъртта на Христо Ботев и Хаджи Димитър се превръщат във всенародни манифестации и трибуна на идеята за Съединението. Иван Вазов най-точно е прозрял същността на историческия момент: "Съединението не можеше да не бъде успешно, защото най-напред беше завладяло умовете и сърцата на всички българи“.

6 септември 1885 година става най-пловдивският ден в новата българска история. В ранната утрин народът и войниците под командването на майор Данаил Николаев обявяват Съединението на Източна Румелия и Княжество България. В Европа наричат събитието Пловдивската революция и са поразени от дързостта на един малък народ да вземе съдбата си в свои ръце и да се противопостави на Великите сили.

И днес ние се удивляваме от уроците на единството на нашите предци в името на националната цел – обединена и просперираща България. В създаденото на 6 септември Временно правителство участват представители на всички политически сили в Пловдив, загърбили довчерашните си дрязги и противоречия.

И става нещо невиждано и до днес в българската история. Апостолите, главните организатори на паметното събитие, с чувството, че са свършили своята историческа мисия, се оттеглят с достойнство от горещата сцена на събитията.

И защитата на Съединението като свой върховен дълг поемат държавните мъже на България. Проявената мъдрост и дипломатичност спечелват симпатии към българите в цяла Европа.

Германският репортер Артур фон Хун в своите репортажи от Пловдив е поразен от мирния труд на българи, гърци, турци, арменци, евреи, чиито магазини са един до друг в централната градска част и това е доказателство за утвърдения от векове пловдивски модел на мирно съществуване на етнически и религиозни общности.

И сега градът ни е еталон за толерантност и уважение между неговите жители. И от всеки от нас зависи да запазим този модел и да го предадем на поколенията.

Днес Пловдив е изправен пред предизвикателствата на модерния град, но пловдивчани винаги сме намирали сила в единството. И сигурен съм, че пазейки заветите на Съединението, заедно ще успеем, защото гледаме и работим в една посока – за красив и подреден град с горди и достойни хора. Защото Пловдив не е просто място на картата. Той е място в сърцата ни.

Честит празник, пловдивчани!

Честит празник, българи!



Още по темата: общо новини по темата: 276
06.09.2024 »
06.09.2024 »
06.09.2024 »
06.09.2024 »
06.09.2024 »
06.09.2024 »
предишна страница [ 1/46 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Мащабно почистване на парк "Лаута"
Хороскоп за деня
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: