Красиво шествие оцвети центъра на Пловдив!

Автор: Васил Динев
Коментари (0)
10:53 / 12.12.2018
5272
Майстори занаятчии от Пловдив отбелязват своя празник днес - Св. Спиридон, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Ножари, тъкачи, терзии и още куп занаятчии тръгнаха на шествие от Етнографския музей през Стария Пловдив и центъра на града до църквата "Света Петка". Шествието започна с няколко изстрела, а из целия си път бе съпроводено с музика. Майсторите коментираха, че все повече хора се обръщат към занаятите. А на празници като днешния вече почти всички занаятчии идват със собствено облекло - носии.

Денят на Св. Спиридон е известен в страната като "Денят на майсторите“. Почита се като закрилник на грънчарите, керемидчиите, тухларите, обущарите, казанджиите и др. В Пловдив по традиция Общото занаятчийско сдружение празнува на Св. Спиридон. Част от Еснафския празник бил и традиционният обред, битуващ в средите на занаятчиите – въвеждането в майсторско звание. Празникът на еснафите се съпътствал от общоградски народни веселия.

В църквата "Св. Петка“ ще бъде отслужена тържествена литургия. След като се почерпят с осветеното Еснафско пендихаро (петохлебие) и коливо (варено жито) за здравето на всички живи и починали майстори, всички ще потеглят под съпровода на гайда и тъпан през централната пешеходна улица, за да се върнат в Етнографския музей. Там устабашията (най-старият и почитан майстор) ще извика кандидатите за майстори, ще държи напътствена реч и ще ги препаше през рамо с червен пояс. В миналото еснафът им подарявал скромен набор от инструменти, а устабашията ги плесвал по врата и изричал: "Стани като мен!“.

Тази година кандидатите за майстори са 7 на брой (четирима ножари; две дами – художествено плетиво и една – художествени тъкани). Има и един чирак – кожар, който е напреднал в обучението си и ще бъде произведен в калфа. Произведенията им ще се изложат в Етнографския музей, за да покажат на всички, че кандидатите са заслужили майсторското си звание.

В чест на светеца покровител еснафът закупувал с общи средства жертвено мъжко животно, което се колело за курбан и се организирала обща трапеза. Денят завършвал с празничния зиафет (угощение), където майстори, калфи и чираци сядали на обща трапеза и се веселели както подобава.

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)

Още по темата (144):
21.03.2019 Преместиха коледната горичка от стълбите на "Каменица" в новия парк в
"Тракия"
15.01.2019 Демонтират елхата пред Общината
10.01.2019 Ученици от пловдивско училище получиха многобройни поздравления от чужбина
05.01.2019 Как ще преборим ефекта от празничното преяждане?
03.01.2019 Проф. Байкова даде хитри съвети след празничното преяждане
03.01.2019 Коларова: С новогодишната си реч Румен Радев направи реклама на Доган
Още новини от Новини от Пловдив:
Пожар в Пловдив, горят къща и близките до нея постройки
Правителството взе важно за Пловдив решение
Какво е новото във фестивала "Златен ритон" тази година слушайте ...
Центърът на Пловдив се раздели с още една къща, вдигат кооперация...
Таксиметрови организации: Ще блокираме държавата за Коледа!
Шофьори на таксита протестираха в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).