"Тази година като археологически сезон сме на тема "статуи". Затова и ние в Пловдив решихме да покажем нещо подобно. Уникат в истинския смисъл на думата". Така започна пресконференцията днес директорът на Регионалния археологически музей в Пловдив доц.д-р Костадин Кисьов, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"Това е едно уникално произведение на античното изкуство, изготвено от добър материал - мрамор с високо качество, характерен и близък до Елинистичната епоха и на практика това е главата на градската богиня на Филпопол, с корона моралес, крепостна корона. Главата и размера и показват, че става въпрос за статуя, която е била висока 2 метра. Уникат е, защото досега в България не е показвана и няма такава статуя на градската богина. За нейната семантика и религиозна принадлежност ще ви разкажат повече археолозите", посочи Кисьов.
Той добави, че такива изображения имаме единствено върху монети, сечени във Филипопол от двама императори, в периода I - III век след Христа, върху които монети е изобразена статуята на Градската богиня. Няма други такива остатъци от Градската богиня.
"Става дума за един уникат със запазена прическа, градската богиня е богинята, която е централната на Филипопол в този период. Тя е закрилницата на града".
Костадин Кисьв съобщи още, че той от дълги години е експерт на ДАНС, ГДБОП и Криминална полиция по отношение на идентификация на антики.
В момента само в Археологическия музей в Пловдив се извършва идентификация на антики и само тук се прави оценка и експертизи на конфискувани антики от цялата страна.
По този повод той е получил оперативен сигнал първо, че се продават монети на черния пазар, открити в Голямата базилика. След това е получил информация и за открита мраморна глава. След събрана достатъчно информация, че това е истина, според закона той е сигнализирал и поискал да се направи проверка от ГД"Инспекторат". След направена проверка, съвместно с ГДБОП е била потвърдена предварителната информация, че има открита глава.
"Установи се, че тази глава е открита от реставратор на ОИ "Старинен Пловдив", който е дълбал надолу. Дълбано е и разрушавано, след това е маскирано копането, а главата е скрита и дори са сложили табела, за да не се вижда. При огледа тогава, монети не са открити.
Установено е още, че видеонаблюдението в Голямата базилика се обслужва единствено от двама служители на ОИ "Старинен Пловдив", а записите се унищожават и не се пазят. Достъп на контролиращия орган, какъвто е Регионалният археологически музей, не е имало. А там има изложени и техни експонати.
В момента това вече е отстранено, обектът се охранява от Общинска охрана, а достъп до Базиликата има и музеят.
"На ОИ "Старинен Пловдив" е наложена ограничителна заповед да спрат да ровят като иманяри, допуска се намеса само при спешност, за което трябва да се уведомява контролният орган. За целта има нормативна наредба. Още се чака ОИ "Старинен Пловдив да предостави план и проект пред РАМ и ГД"Инспекторат" при МК какво е правено от 2020 година досега. За такива деяния иманярите ги съдят. Още повече, че има и още едно криминално деяние - укриване на ценност", каза Кисьов.
При спасителни разкопки от археолози на РАМ във вчерашния ден е открита главата, която е била маскирана. По случая е сезирана прокуратурата, образувано е досъдебно производство.