Кръгла маса в ПУ ще популяризира резултатите по проект

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:49 / 29.05.2013
1295
Бивши и настоящи студенти от
ПУ "Паисий Хилендарски":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Утре от 11,30 до 14,00 в зала "Компас" на ПУ "Паисий Хилендарски" ще се проведе кръгла маса и премиера за втория том на "Приноси към християнското културно-историческо наследство".

Кръглата маса ще популяризира резултатите по проект "Християнското културно-историческо наследство като основен фактор за формирането и запазването на националната идентичност", финансиран от Фонд "Научни изследвания" към МОМН. Началото на проекта беше поставено през 2009 г. за срок от 3 години. 

Екипът имаше за цел да проследи развитието на този фактор през вековете до ден днешен чрез интердисциплинарно научно изследване, което обхваща 4 основни модула: Археология и иконография, История и архивистика, Теология, Иконопис и иконография. 

Преобладаващата част от изследванията са на млади учени (д.р Стоян Попов, д-р Симеон Кацаров, Димитър Мирчев, д-р Здравка Коркутова, ас. Станислав Боянов, Адриана Любенова). Всеки един от тях е специалист в сферата на своя модул, като екипът е съставен и от професионалисти с доказан опит, като доц. Иван Джамбов и проф. Димитър Киров. Екипът е работил в следните модули:

- Модул "Археология и иконография" е свързан с изучаването на въоръжението, изобразявано върху български художествени паметници, свързани с Християнството.
- Модул "История и архивистика" - основната насока на научните изследвания в този модул е мисионерската църковна дейност в рамките на Пловдивската епархия. Като база за проучванията са използвани архивните фондове.
- Модул "Теология" разкрива същността на човека, който създава християнското културно-историческо наследство и паралелно с това изгражда лична и национална идентичност.
- Модул "Иконопис и иконография" изследва светиите от български произход и обхваща периода от приемането на християнството като държавна религия (поради факта, че след приемането на единна религия се формира националната ни идентичност) до наши дни. Фокусът му е върху материалното проявление - изображенията върху икони, стенописи, миниатюри и други. 

Резултатите от проекта са събрани и отпечатани във втория том на научното издание "Приноси към християнското културно-историческо наследство", т. ІI, 2013 г. Първата книга излезе под същото име през 2011 г. 


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Шофьори на таксита протестираха в Пловдив
В Пловдив взеха официално решение дали да удължат коледната вакан...
Пловдивчани: Ще става още по-зле, градът е леш, но и много карат ...
МО в БСП-Пловдив: Свалете санкциите срещу Русия и преустановете в...
Славчо Атанасов към съпругата си: Чака ме 3 години да излязя от к...
Таксиджиите отново излизат на протест в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).