Другата основна причина за поскъпването на дървата за огрев е скокът на горивата. Специализирани машини изнасят дървесината от гората до пътя. Друг транспорт кара материала към складовете, където той се нарязва, след което се превозва до търговските обекти в Пловдив, обясни Долев. Не на последно място е и голямата първоначална инвестиция, която правят дърводобивните фирми, за да участват в търговете.
Те са задължени да представят авансово парична гаранция от 20% за изпълнение на поръчката, като сумата според изчисленията на експерта варира между 6000 и 10 000 лв. Между 75 и 80 лв. продаваха вчера и частните търговци нарязан и нацепен за печка или камина дъб, бук и габър. Само преди две седмици материалът вървеше от 65 до 75 лева. Средно с 2-3 лева повече искат различните фирми и за превоз от склада до дома ви.
Вземете един метър и премерете кубика, за да видите, че за тази сума те продават 0.85 кубика. Така че реалната цена в момента е 100 лева, заяви Александър Долев. И се оплака, че голяма част от частните търговци са преминали в сивия сектор. Той самият е затруднен при намирането на доставчици на стоката. Увеличение има и при брикетите, тъй като единственият завод в България, който ги произвежда - "Гълъбово брикел", е вдигнал цената с 20 лв. на тон. Хората масово се запасяват с въглища, защото знаят, че ще поскъпнат още. През последните два месеца продаваме по 20-30 тона дневно, уточни регионалният мениджър. В момента брикетите се предлагат за 229 лева. Донбаските въглища пък се внасят от Русия. Заради по-големите транспортни разходи повишението при тях е с около 15% спрямо миналия отоплителен сезон. Тонът струва 349 лв., а 25-килограмови чувалчета се продават по 10 лв.
С 34 лева по-евтино излиза тонът на по-едрите въглища, подобни на донбаските. Въпреки увеличението Долев посъветва пловдивчани да набавят сега топлото за зимата, защото в следващите месеци цените на дървата за огрев и въглищата ще растат още.
Източник: в. "Марица"