Като начало купувачите тестват пазара с не особено големи количества при нива 180 лв/т, 190 лв/т и 200 лв/т без ДДС. Брокерите коментират, че тези различия най-вероятно се дължат на различното търсене в отделните региони на страната и на очакванията за нееднородното качество на хлебната пшеница. На анонсираните по този начин желания за покупка все още няма адекватен отговор от селскостопанските производители. Според борсовите анализатори, ценовите нагласи на продавачите ще бъдат обективирани на борсата чак към края на кампанията по прибиране на реколтата, когато ще има по-голяма яснота относно общия и средния добив, а и особено по отношение на качеството.
Падащите в последно време валежи, които затрудняват жътвата и очевидно влошават качествените показатели на пшеницата, оказват положително влияние върху очакванията за добивите от други две основни селскостопански култури - царевицата и слънчогледа. Именно те са причина за задържане на котировката "купува" на маслодайния слънчоглед на 360 лв/т без ДДС, въпреки очакванията на някои брокери за нейното повишаване.
По време на борсовата сесия бяха оттеглени предложенията за покупка на царевица и фуражна пшеница, които най-вероятно ще бъдат подновени през м. август или началото на септември, когато ще стане известно каква част от прибраната пшеница е с фуражно качество и какви са очертаващите се добиви от царевица. На този ценови фон неизменни продължават да бъдат котировките на олиото и брашното. Рафинираното слънчогледово масло в РЕТ бутилки се предлага в границите 1,66-1,75 лв/л без ДДС за българското и 2,17-2,21 лв/л без ДДС за вносното. Наливно олио пък се търси при 1000 лв/т без ДДС. Продавачите на брашно искат по 366,67 лв/т без ДДС за тип 500, 350 лв/т без ДДС за тип 700 и 250 лв/т без ДДС за тип 1150.