Лекар от Пловдив: Никоя ваксина не е 100% ефективна, но тя все пак намалява риска от сериозно заболяване или смърт
Всички ваксини срещу Ковид-19 значително намаляват както вирусния товар, така и симптомите, а също и риска от сериозно заболяване или смърт, смята професор Христо Тасков, имунолог и професор в Медицинския университет в Пловдив, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Никоя ваксина не е 100% ефективна, обяснява проф. Тасков. Според неговите оценки, приблизително 5% от хората, които са ваксинирани, няма да създадат имунен отговор. Но като цяло, вероятността неваксинираните да заразят други неваксинирани е около 5-10 пъти по-голяма, в сравнение с вероятността ваксинирани хора да заразят неваксинирани.
"Вирусният им товар е по-висок и отделят повече вируси, а периодът, през който са заразни за другите, е по-дълъг – 10-14 дни – докато периодът за ваксинираните обикновено е само няколко дни“, казва професор Тасков за "Factcheck.bg".
Причините да се шири объркване относно ползата от ваксините са разнообразни: разнопосочни послания от представители на здравните власти и политически лидери, новите непредвидими рискове, създадени от силно заразния делта вариант на вируса, както и нарастващия брой на заразените ваксинирани хора, въпреки по-ранните прогнози, че броят на заразените ще намалее.
С нарастването на дела на ваксинираното население ще расте и броят на “пробивните инфекции" (заразяване на ваксинирани хора) и в резултат на това ще расте и предаването на вируса от хората с пробивни инфекции. Въпреки че има връзка между събитията – повече ваксинации, повече пробивни инфекции и увеличение на разпространението от ваксинираните – ваксинациите не са причина за увеличението. Напротив, ваксинациите значително намаляват броя на онези, които иначе биха били заразени, болни или умиращи от Ковид-19.