Лекар от Пловдив застана начело на международна организация
Проф. Румен Стефанов, който е начело на катедрата по социална медицина и обществено здраве във факултета по обществено здраве на МУ-Пловдив, встъпи в длъжност като председател на Международната общност за сътрудничество при редките болести и лекарства сираци (ICORD).
ICORD е една от най-старите и уважавани международни организации за редки болести, която обединява професионалисти от различни области на здравеопазването – научни изследвания, академични среди, фармацевтична индустрия, пациентски организации, регулаторни органи, здравни власти и експерти по здравна политика. В нея членуват топ експертите от цял свят, посветили работата си на борбата с редките болести.
Проф. Румен Стефанов е директор на Института по редки болести в България – водеща интердисциплинарна и многофункционална платформа за редки болести в подкрепа на пациентите и техните семейства.
Проф. Стефанов успешно стартира няколко пилотни проекта в България и Източна Европа – Информационен център за редки болести и лекарства сираци (2004 г.), Източноевропейски конференции за редки болести (2005-2011 г.), Медицински център "РареДис". (2009 г.), Центъра за оценка и анализ на здравни технологии и анализи (2013 г.), както и много инициативи за редки болести в Русия, Румъния, Турция, Украйна и други страни в региона.
Проф. Стефанов е признат експерт в областта на политиките за редки болести на национално и европейско ниво. Председателства Комисията по редки болести към Министерството на здравеопазването. Ръководил е експертните работни групи, отговорни за създаването и прилагането на Национална програма за редки болести и Наредба за условията и реда за регистриране на редките заболявания и за експертните центрове и референтните мрежи за редки заболявания в България.
На международно ниво Румен Стефанов е бил член на работната група по редки заболявания към Европейския съюз; на Експертния комитет на ЕС по редки болести; Представител на държавните органи в Експертната група на Европейската комисия по редки болести. От 2014 г. до момента е представител на България в Съвета на държавите-членки на Европейските референтни мрежи.