Лекари напускат пловдивския Център за спешна помощ, намират си по-добра работа
През декември и януари месец 15 -16 лекари са напуснали Центъра за спешна помощ в Пловдив, като целият щат на Спешна помощ е от 100 лекари. Това съобщи Иван Стойнов, директор на Центъра за спешна медицинска помощ. По думите му това е стар проблем, откакто съществува системата на спешната медицинска помощ, като в последните години се задълбочава. Причината за напускането им е намирането на по-привлекателна работа на други места. "Нашата работа е доста тежка, свързана е с работа навън, има много нощен труд, няма делник, няма празник, ниско заплатена е и хората си намират работа в болници и частни центрове", обясни д-р Стойнов.
Проблемът се решава като личните лекари и фелдшерите работят по-дълги дежурства, трупат часове, намаляват се екипите максимално, колкото да не вреди на готовността за работа на центъра. Според д-р Стойнов, ако тази тенденция се запази още 2-3 години, няма да остане кой да работи в Спешна помощ.
"Това ще бъде може би най-тежкият проблем в нашата работа през тази и следващата година - недостигът е най-вече за лекари и за фелдшери. Лекарите не се задържат в системата, а фелдшери не се произвеждат от години. Около 2000 година са закрити фелдшерските училища и дефакто не се произвеждат кадри, а има нужда от тях. Причината за закриването на училищата вероятно е, че тези кадри не се вписваха в здравната реформа, защото не можеха да работят самостоятелно като джипита", добави лекарят.
Според него проблемът е голям, защото от една страна специалистите по спешна помощ са малко, а и изобщо лекари и фелдшери няма.
Източник: Агенция "Фокус"