Лекарка от Пловдив каза до колко литра вода да пият мъжете и жените в жегите
Дори само половин литър дехидрацията може да доведе до повишаването на кортизола в организма, познат на хората като хормон на стреса', сподели пред репортер на Plovdiv24.bg пловдивчанката д-р Донка Шотлекова.
По думи й своеобразният температурен хаос, на който ни подлага времето напоследък, е опасен за здравето на всички ни.
Тя не пропусна да отбележи, че децата, възрастните хора и хората с хронични и придружаващи заболявания са най-засегнати от високите температури.
Попитахме я защо такъв тип температури биха довели до проблеми за организма ни.
"При прегряването на тялото се повишава вътрешната температура и е възможно да се стигне до топлинен удар, гърч, загуба на съзнание или дехидратация. Апелирам хората, ако получат световъртеж, главоболие, слабост в мускулите, увеличен пулс или затруднено дишане, веднага да потърсят хладно място или да потърсят лекарска помощ."
Тя бе категорична, че топлината влияе на всяка част от ендокринната система.
"Застрашени в жегите са хората с ниски нива на хормони в щитовидната жлеза. Щитовидната жлеза контролира основната обмяна на вещества и при един продължителен топлинен стрес могат да се появят оплакванията от пациента. Например може да се появи умора и дори качване на килограми заради забавянето на метаболизма."
Според медика хората пренебрегват консумацията на вода в жегите. Мъжете трябва да изпиват до 3 литра вода, а жените по 2 литра, за да бъде всичко наред.
Д-р Шотлекова разясни, че високите температури не се отразяват добре и на хората с диабет.
"Екстремните температури могат да доведат до високи нива на кръвна захар заради продукцията на кортизол, но могат да доведат и до понижение на кръвната захар заради повишената чувствителност към инсулина".
Интересен факт е, че топлината влияе и върху репродуктивното здраве. Заради нея се намаляват нивата на хормоните, които са критични за репродуктивното здраве.
Тя може да доведе до менструални нарушения при жените, както и да намали броя на сперматозоидите и качеството им при мъжете.
В края на нашия разговор д-р Шотлекова посъветва хората да не консумират червени меса и тежки храни в жегите, а да наблегнат на зеленчуците и плодовете.
Храната трябва да се приема често на малки порции и да се ограничи консумацията на алкохол, кофеин и газирани напитки.
Д-р Донка Шотлекова завършва медицина в МУ-Пловдив през 2021г. и към момента е лекар-специализант в Отделението по ендокринология и болести на обмяната.
Нейните професионални интереси включват нарушения на глюкозния метаболизъм, репродуктивна ендокринология и заболявания на щитовидната жлеза.
Поддръжник на съвременните технологии, най-голямата ѝ страст са иновациите в лечението на диабета – глюкозни сензори, инсулинови помпи и затворени системи – т.нар. "изкуствени панкреаси“.