Само 600 молби за подмяна на кюмбетата с безплатни екологични уреди са подадени в община Пловдив от старта на кампанията в града. Все още се установява точният брой домакинства, които използват твърдо гориво за отопление. Предварителният оглед показва, че 38 000 домакинства в Пловдив се топлят с дърва. Окончателните цифри обаче ще се знаят в средата на април, когато се очаква да бъдат оповестени данните от преброяването.
Това каза зам.-кметът по екология и здравеопазване Анести Тимчев по време на обсъждането в Общинския съвет за промяна в сроковете на Програмата за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на община Пловдив за периода 2018-2023 г., предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Лекарските кабинети са пълни с деца с астматичен пристъп заради лошото качество на въздуха, заяви съветничката д-р Веселка Христамян и припомни, че общината е санкционирана от съда в Люксембург. Добромира Костова не пропусна да отбележи, че при похарчени няколко милиона има само 600 молби за подмяна, заради което България ще бъде осъдена на европейско ниво за чистотата на въздуха заради няколко общини, сред които община Пловдив.
Няма как да накараме хората насила да си сменят кюмбетата при тази цената на тока и затова се иска удължаването на срока, обясни Владимир Кисьов. Замърсяването идва от Родопите и от запад чрез теченията, коментира Георги Колев и предложи община Пловдив да упражни натиск върху кметовете на съседните общини за залесяват и изграждат буферни зони към областния град.
По предложение на доц. Ангел Иванов беше приета датата 31.12.2022 г. за междинен етап за отчет по напредъка на програмата, тъй като крайният срок 31.12.2023 г. излиза извън правомощията на настоящия Общински съвет и трябва да се прехвърлят задължения на следващия мандат. Удължените срокове бяха приети с 42 гласа "за", нито един съветник не гласува "против", но 4 бяха "въздържал се".