Множество са примерите за това как под Централната градска улица на Пловдив всичко е археология, разказват запознати. Някои от тези примери, въпреки че са реконструирани, не могат да бъдат видени от пловдивчани и гостите на града поради чисто икономически причини .
Такъв е случаят със сутерена на бившия "Нармаг" на Центъра, в момента - неработещ от търговски център. Там през 2006 г. беше открита част от Античния стадион на древния Филипопол. Фрагментът в сутерена на "Нармаг" представлява шест реда мраморни седалки, стълбищна пътека и част от пистата на стадиона. Създадена е оригинална конструкция от стени и сводове, която оформя наклона. На изток е разкрита цистерна за вода, част от водоразпределителната система на Античния град.
Във връзка с обекта в редакцията на Plovdiv24.bg получихме множество запитвания от наши читатели, защо въпреки желанието им да разгледат античната археология, намираща се под сградата, няма как да влязат там, тъй като вратите на търговския център са затворени.
Обърнахме се към кмета на Пловдив
Иван Тотев с въпрос може ли по някакъв начин общината да съдейства за откриване поне на подземното археологическо ниво и то да стане достъпно за всички, искащи да го разгледат.
"Сградата е частна собственост. Логиката кога ще се отвори е изключително икономическа. Това ще стане най-вероятно, когато обектите вътре имат наематели. Община Пловдив няма механизъм, с който да отвори търговски център", каза за репортер на Plovdiv24.bg кметът.
Стана ясно, че са водени разговори за това подземният етаж да се разкрие за посетители, но до момента все още няма резултат.
Археолозите и ръководителите на проекта са категорични, че целта му е да изяви скритото богатство на Античния стадион като част от Подземния музей на Филипопол. Намеренията са в бъдеще, под Главната улица, на археологическо ниво да бъде изградена подземна улица, която ще осъществи пряк достъп до тази част на стадиона.