Лъснаха измамните схеми на пловдивски лихвар
Пловдивският апелативен съд потвърди взетата най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража“ спрямо М. А. Той и съпроцесничката му В.Б. са обвинени, че са отпускали кредити и са извършвали банкова дейност без разрешение, давайки заеми на граждани с лоши кредитни досиета към банкови институции.
В резултат на тази си дейност М. А. придобил апартамент в Пловдив с пазарна оценка 72 000 лева срещу отпуснат кредит от 15 000 лева с месечна лихва от 600 лева. Освен това М.А. и В.Б. са придобили апартамент в Асеновград и два поземлени имота, срещу предоставен кредит от 60 000 лв. с 2400 лв. месечна лихва.
Според обвинението двамата са давали нееднократно заеми и на други лица срещу запис на заповед и месечна лихва варираща от 500 до 1 200 лева.
Апелативните магистратите прецениха, че продължават да са налице достатъчно данни по делото, от които може да се направи обосновано подозрение, че М.А. е съпричастен към престъплението, в което е обвинен. За него се предвижда от 5 до 10 години лишаване от свобода, глоба от 5 000 до 10 000 лева и конфискация на част или на цялото имущество. Липсват и нови обстоятелства, които да налагат промяна на мярката му за неотклонение.
Съдиите прецениха, че има реална опасност М. А. да извърши престъпление, ако му се наложи по-лека мярка за неотклонение. Този извод следва от наличните по делото данни, че обвиняемият е направил опит да повлияе върху една от свидетелките за да прикрие участието му в деянието, в което е обвинен. Освен това за период само от няколко месеца, според прокуратурата, М.А. е предоставил кредитите на седем лица от които е придобил значителни неправомерни доходи. Определението на Апелативния съд е окончателно.