Процедурата се извършва с тънка биопсична игла. Тя се прикрепя към трансдюсера на ултразвуковия апарат, изстрелва се и с нея се взема материал от бъбрека на детето за поредица от специални изследвания. Манипулацията се прави с местна упойка и се проследява през цялото време на екрана на апарата. Тя е атравматична, защото не е хирурична и продължава около 5 минути. Освен че не е болезнена, рисковете от това изследване са сведени до минимум, почти до нула, увери завеждащата. Досега усложнения не са наблюдавани, но пациентите остават едно денонощие в отделението за наблюдение.
Изследването е подходящо за деца с хронични бъбречни заболявания като нефротичните синдроми, които протичат със значителна загуба на белтък с урината, изразени отоци по цялото тяло и намаляване количеството на отделената урина. Биопсия се прави и на деца с хронични гломерло-нефрити, при които характерни симптоми са кървава урина, загубата на белтък с нея, отоци, а при някои от тях и високо кръвно налягане.
При наличие на такива симптоми родителите веднага трябва да потърсят специализирана консултация, за да се прецени точният подход , препоръча д-р Георгиева. Пациентите в никакъв случай не бива да се самолекуват и да се водят на баячки и лечители.
Биопсията помага на нефролога да определи най-подходящото лечение , както и да се даде прогноза за развитието и изхода от заболяването, каза още лекарката.