Министърът на културата
Кръстю Кръстев прекрати обществената поръчка за основен ремонт и реконструкция на Концертна зала - Пловдив. Мотивът е, че представените оферти са неподходящи, тъй като се изисква наличие на опит от участниците, които трябва да са изпълнили за последните 5 години минимум една дейност с предмет и обем, идентичен или сходен с този на обявената процедура, предава
Plovdiv24.bg.
Обществената поръчка за основен ремонт и реконструкция на Концертна зала като мултифункционална зала за симфонични концерти и сценични продукции на Държавна опера - Пловдив беше обявена в началото на 2023 година. В обхвата на процедурата е включено цялостно реновиране на съществуващото сценично пространство, включително прилежащите трактове, изграждане на нова оркестрина, както и четири броя подвижни сценични платформи, които имат за цел осигуряването на нови сценични и театрални възможности за организиране на съвременен тип представления. За дейностите има одобрен технически инвестиционен проект и разрешение за строеж. Прогнозната стойност на дейностите е 10 090 679,70 лева без ДДС, осигурени от държавата.
В състезанието се включиха "Парсек груп" ЕООД и ДЗЗД "Рея" (с участници "Панов" ЕООД и "Монолитно строителство" ЕООД). При проверка на офертите е установено, че нито един от двамата кандидати не са извършвали строително-монтажни дейности, свързани с изграждане и/или реконструкция и/или основен ремонт на сграда/и за обществено обслужване в областта на културата и изкуствата с капацитет от 200 до 1000 места включително за посетители (или еквивалентни за чуждестранните участници).
Съгласно номенклатурата на видовете строежи, видовете сгради за обществено обслужване в областта на културата и изкуствата са: музеи, библиотеки и читалища, художествени галерии, центрове за научно-техническа информация, архивохранилища, кинозали, концертни, оперни, театрални и др. зали, танцови зали, циркови зали, естради, обществени клубове, читалища, многофункционални зали с културно-просветно предназначение и др., уточнява министър Кръстев в заповедта за прекратяване на обществената поръчка.
Решението може да се обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията.