Бивши и настоящи студенти от МУ - Пловдив: | виж още |
|
Проектът по договор № BG051PO001-4.3.04-0035 - "Създаване на система за ефективно дистанционно електроннобазирано обучение на магистри по обществено здраве" е на стойност 707 254.78 лева и се финансира по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" чрез Европейския социален фонд. Основната цел е да повиши степента на социализацията и трудова реализация на кадрите в сферата на общественото здраве, като се създадат условия за професионално самоусъвършенстване и учене през целия живот, обясни деканът на Факултета по обществено здраве проф. д-р Румен Стефанов, дм.
Проектът ще се изпълнява 2 години, като в този период ще бъдат разработени електронни модули за дистанционно обучение в 64 курса за магистърските програми на факултета. Ефективността на е-обучението ще се гарантира с разработване на технологична и информационна инфраструктура, софтуер, учебни материали и ресурси. За да обезпечи експертният си ресурс, Медицинският университет в Пловдив ще подготви преподаватели и експерти, които ще прилагат електронните методи на обучение. Резултатите ще бъдат нагледно показани по време на пилотен демонстрационен курс с 200 участници в него.
Дистанционното обучение не е иновация само по себе си, подчерта проф. Костянев. Въвеждането му във Факултета по обществено здраве на МУ - Пловдив обаче е уникално, защото сме единствените тук, които предоставят задочна форма на обучение, паралелно с редовния прием на студенти в държавно регулираните специалности, каза той. И добави, че по-голямата част от дипломиралите се във факултета са практикуващи медици, за които електронно базираният курс е нова възможност за придобиване на по-висока образователно-квалификационна степен или втора специалност. Освен това, кадрите в областта на здравеопазването, които заемат управленска позиция, имат спешна потребност от повишаване на квалификацията, а дистанционната форма ще им позволи обучение без откъсване от от жизнената и работна среда.
Целевите групи на проекта са преподаватели от Факултета по обществено здраве, студенти в магистърските програми на ФОЗ, както и административния и техническия персонал за предвиждания по проекта Център за дистанционно обучение (ЦДО). Очакванията са новата форма на обучение да привлече нови курсисти във Факултета и да гарантира трансфер на курсове и акредитация.
Ползата за студентите от въвеждането на електронно базираното обучение ще е достъп до нови информационни източници и иновационни методи на учене, а за преподавателите - придобиване на изследователски опит в една нова научно-приложна дейност, обясни проф. Стефанов. Освен ЦДО, по проекта ще бъде създадена и многофункционална интернет базирана интегрирана учебна платформа за провеждане на електронно обучение в Медицинския университет, добави той.