"Най-важната ценност, която съм пренесъл от предците ми, е да имам високи идеали". Така определя своята мисия проф. Славик Табаков, директор на три магистърски програми към Кралския колеж в Лондон, президент на Международната организация по медицинска физика (IOMP), консултант по медицинска физика към Университетската болница на Кралския колеж в Лондон, който припознава Медицинския университет в Пловдив като своя първа школа.
Удостояването на световно признатия български медицински физик проф. Славик Табаков, дмн за "доктор хонорис кауза" на МУ - Пловдив ще стане на официална церемония в открит тържествен Академичен съвет днес от 14.00 часа в ІV-та аудитория на Аудиторния комплекс.
Пътят на професор Славик Табаков като създател на концепцията за електронно образование по медицинска физика започва от Пловдив.
Интересен биографичен факт е, че той е потомък на славна за всеки пловдивчанин фамилия - тази на д-р Теофил Груев (дядо на професор Сл. Табаков). Д-р Теофил Груев (братовчед на Христо Г. Данов) извършва първото кръвопреливане в Пловдив и закупува първия рентгеноскопичен апарат в България.
Първите медицински описания на българските извори с минерални води също са негови. Председател е на Лекарския съюз в Пловдив и няколко пъти председателства Националния конгрес по медицина.
След 1944 г. продължава обществената си дейност, като издейства от тогавашната Дирекция на народното здраве в София, вторият Медицински факултет в България да се основе в Пловдив.
Името и паметта за делото на д-р Теофил Груев са на особена почит в Медицинския университет в Пловдив като един от радетелите за неговото основаване.
Затова и тържественият Академичен съвет освен заслужено признание е и със символично историческо значение, като поставя заключителния акорд на юбилейната академична 2015-та година и честванията за 70-годишнната от основаването на Медицински университет в град Пловдив.
Публичната лекция на най-новия "доктор хонорис кауза" на МУ - Пловдив, проф. Славик Табаков, дмн, ще бъде на български език на тема "Медицинската физика - 50 години прогрес в служба на медицината (образни методи и апарати)".
Известни български учени и експерти от областите на изследване на: физиката, биофизиката, образната диагностика, ултразвуковата медицина, радиологията и лъчелечението, биоинженерството и инженерните науки ще присъстват на събитието в Пловдив на 10-ти декември.
В рамките на тържествения Академичен съвет осем нови професори, един доцент, един доктор на науките и тринадесет с образователната и научна степен "доктор" ще получат дипломите си за новите академични длъжности и степени.