През 2013 г. делата за даване на данни по телефона, по които работи Районна прокуратура Пловдив, са два пъти повече в сравнение с предходните години. От тях 80% са за поставени бомби в училища. Това заяви прокурор Гергана Мутафова, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"От една страна, тези сигнали създават стресови ситуации у самите деца. От друга страна, установяването дали наистина има бомба е еднодневна работа за много полицаи. От трета страна, в голям процент извършителите на тези престъпления са деца, малолетни или непълнолетни и са наказателно неотговорни. Подобни дела се пренасочват към Комисията за бораба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни", обясни Мутафова.
Говорителят на Районната прокуратура Атанас Илиев поясни, че през 2012 г. делата за фалшиви сигнали са били 10, а през 2013 г. - 21. По закон най-строгото наказание е лишаване от свобода до 2 г., но ако извършителят е наказателно отговорен.
Също така Илиев подчерта, че полицията и прокуратурата разполагат с необходимия ресурс средства и много бързо разкриват подобен род престъпления.
"Нека децата не се заблуждават, че обаждайки се от чужд или уличен телефон, няма да ги разкрием. Напротив, и като пример ще посоча последния сигнал за бомба в училище през миналата година. До края на деня, в който беше подаден сигналът, разкрихме кой го е подал", каза още говорителят на Районната прокуратура.