Катедра "Авиационна техника" към пловдивския филиал на Техническия университет задава дипломни проекти за магистри, които имат желание със собствени средства да изработват безпилотни летателни апарати, предаде репортер на
. Преподавателите поощряват тази дейност, въпреки по-ниското ниво, на което ще бъдат специфичните самолети.
Един такъв летателен апарат струва между 400 и 500 лева. Докторантът Християн Панайотов е разработил безпилотен самолет със съчленено крило и в момента участва в конкурс за доцент в катедрата. Благодарение на финансиране от висшето училище и от спонсори пловдивският Технически университет има най-добре обзаведената лаборатория за безпилотни летателни апарати в България до момента. Според ръководителя на катедра "Транспортни и авиационни технологии" доц. Добрин Сейзийски през следващите десет години те ще бъдат един голям дял от общата авиационна система на света. Той обаче е категоричен, че у нас интересът към тях от страна на държавата е нулев.
Все още няма нормативни документи, които да позволяват използването на безпилотни и пилотирани летателни апарати в едно и също въздушно пространство. Очаква се този въпрос да бъде решен до 2018-а година и тогава да започне масово използване на безпилотни летателни апарати. Причината по думите на доц. Сейзийски е, че всеки научен продукт изисква време, за да се подготви за пазара.
Една от тенденциите е тази форма на управление да се реализира за транспортните самолети, но най-голям е делът във военната област. Такива летателни апарати се използват в радиационна обстановка за наблюдение на пожари и морски замърсявания. В България този сегмент е много малък, тъй като няма потребност от него. Разработването на безпилотни самолети започнало в катедрата миналата година, след като бил обявен конкурс от авиационния факултет на Националния военен университет за разработване, изпитване и реализация на безпилотен летателен апарат, който да пренесе на определено разстояние товар и да го пусне в точно определена цел.
Пловдивските участници от Техническия университет заемат първото място. Тази година четири отбора от възпитаници на ВУЗ-а ще представят свои модели на безпилотни летателни апарати на Международния ден на авиацията и космонавтиката - 12 април. Тогава ще се вземе решение кои от тях ще бъдат финансирани, за да участват на конкурс. Той ще се проведе през октомври тази година в Долна Митрополия.