Макет на Рилския манастир, изработен за 17 години с помощта на 6 милиона кибритени клечки, представят на изложба на религиозни сгради в Пловдив. Това съобщи посланикът на Италия у нас Стефано Бенацо, сам участник с модели в изложбата. Клечките са частично обгорени, за да се придаде на произведението почти същия цвят като на реалния обект, каза Бенацо.
По думите му изборът на моделите за изложбата е бил както случаен, така и обмислен. Случаен, защото става дума за модели, които тримата творци - Пламен Игнатов, Тодор Нанчев и Стефано Бенацо са решили да създадат по лични съображения. Обмислен, защото постепенно в проекта са се включвали и други произведения като например величествената Арка на Константин, издигаща се от близо две хилядолетия до Колизея в чест на създателя на концепцията за толерантността. А също и синагогите и джамиите.
Единствените модели, които не са дело на тримата представени творци са модел на една въображаема джамия, любезно предоставена от имама на джамията Баня Баши в София, модел, правен от италианец, приятел на посланика и модел на арменската катедрала в София, която в момента е в строеж. Преобладават моделите на православни, най-вече български църкви и икони, но това се дължи на факта, че двама от тримата моделисти са българи. Но има също така и култови сгради на източния и западен католически обред, каза Бенацо. Материалите, от които са изработени моделите, са по избор на творците от дърво и картон. Моделите са от много различни епохи - от Римската империя до ХХ век и от различни държави.
При изработването на старите български къщи (авторски модели на стари сгради от Мелник, Пловдив и Копривщица), се вижда съвършенството, постигнато от Тодор Нанчев, посочи италианският посланик. Показан е и макет на Видинската синагога. Днес тя е много изоставена и буди тревоги относно възможностите да се намерят средства за реставрирането й. Възстановката, направена от Тодор Нанчев, е свидетелство за миналото и акт на надежда, твърди посланикът, сам автор. По думите му, това е и политически акт. За своите модели от дърво и картон Стефано Бенацо твърди, че е изпитвал еднакво вълнение изработвайки и църкви, и джамии, и синагоги. Изложбата на архитектурни модели на религиозни сгради и стари български къщи "Толерантност: пътеводна светлина във вярата и живота", ще бъде открита утре, в 12,00 часа в Регионалния археологически музей в Пловдив. Изложбата е под патронажа на Община Пловдив, Областна Администрация Пловдив и посолство на Италия в София. На откриването ще присъства и посланикът на Италия в България Стефано Бенацо, който е и автор.
Изложбата ще бъде отворена за посещения до 16-ти април 2012.
Източник: радио "Фокус"