Малката базилика отвори врати за нов живот. Каменна настилка и стъклен под, разкриващ уникални мозайки оформят пода на уникалния раннохристиянския храм, предаде репортер на Plodiv24.bg. Сградатаще има експозиционни функции и събраните от посетители средства ще се използват за стопанисването и поддържането на обекта. Вътре ще се провеждат и културни събития. Туристически маршрут ще помага на посетителите да разгледат в детайли обекта.
През стъклото на пода, по което може да се ходи, посетителите могат да се насладят на многоцветните мозайки с геометрични мотиви, които са сред най-красивите късноантични образци. Автентичните мозайки са с изображения на елен, гълъби и други християнски символи, намерени са и два ктиторски надписа.
Гълъбът символизира Свети Дух, който се явява при кръщенето на Исус при реката Йордан. Еленът е душата на християнина, стремяща се към вярата и истината. Соломоновият възел е стар символ с много значения. Може да се тълкува като изображение на вечността и вярата. Вазата е съда, в който се събира манната небесна, свастиката е древен космически символ, а меандърът е смятан за опростена форма на лабиринт. Розетката е по-стара от християнството-за ранните християни тя символизира кръвта на Исус. "...победител и патриций заедно със семействата им", пише на оцелелите редове от надписа на Базилиск.
Целият двор е решен с озеленяване. От единия край има амфитеатър, където също ще могат да се провеждат различни културни събития. Едно от най-интересните места в храма е баптистерият. Това е правоъгълно помещение с многоцветна подова мозайка с изображения на елен, гълъби и други християнски символи, което представлява басейн в средата под формата на кръст, в което древните са били кръщавани в християнската вяра.
Баптистерият се е намирал извън базиликата от северната й страна, тъй като некръстените не са можели да влизат в храма. Сега той, както и други археологически находки от същия период на града са поставени вътре в храма, за да могат посетителите да придобият по-цялостна представа за този исторически период.
По време на откриването на обекта кметът Иван Тотев благодари специално за партньорството и работата по проекта на ексзам.-министъра на културата и сегашен зам.-кмет на София Тодор Чобанов за това, че е бил двигател на проекта, на реставраторите от "Реставрация "ЕАД, на фондация "Америка за България", осигуряваща по-голямата част от финансирането и на нейния директор Десислава Тальокова и на всички, участвали в това мащабно начинание и докарали го докрая. От своя страна Тальокова също изказа благодарност на всички, свързани с проекта.
"Това е поредната стъпка към утвърждаването на Пловдив като една от световните културни столици на Европа", подчерта още кметът.
"С подпомагането на този проект ние популяризираме уникалната и хилядолетна история на Пловдив на световната карта и ще го направим дестинация на културния и историческия туризъм", допълни Десислава Тальокова.
Облагородяването на терена от северната страна на базиликата ще стане поетапно. То вече започна с цялостната реконструкция на ул. "Цар Георги Тертер" и ще продължи с оформянето на пл. "Брестовица" от горната страна по проект, разказа от своя страна пред репортера ни зам.-кметът Стефан Стоянов.
Древноримската църква - Малката базилика от Филипопол, е открита при строителството на съседните блокове преди 25 години. Изграждането й обаче спира заради липсата на средства. Основният инвеститор на Малката базилика е фондация "Америка за България" и те, заедно с Община Пловдив финансират обекта. Храмът ще е на площ от 300 км.м. Обектът разполага с паркинг за автобуси и за автомобили. Проектът за цялостното й изграждане е на стойност 1,3 млн. лв.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.