Малко известен факт за жителите и гостите на Пловдив
Малко известен факт за жителите и гостите на Пловдив е, че една от улиците в Стария град носи името на талантлив съгражданин и велик български театрал - проф. Крикор Азарян. На днешния ден се отбелязва 90 години от рождението му.
Роденият на 15 март 1934 година Азарян завършва Арменското училище в града. През 1966 години завършва режисура при проф. Сашо Стоянов във ВИТИЗ "Кр. Сарафов".
В периода от 1966 до 1969 Азарян е работил в "Драматичен театър Пловдив - Н.О. Масалитинов".
На сцената на пловдивския театъра малко преди 70-годишният си юбилеен спектакъл "О, Коко, къде си?", той получава титлата Почетен гражданин на Пловдив. Признанието проф. Азарян получава за приноса си към културата и театъра на град Пловдив.
Великият режисьор споделя, че е успял да се опази от злото благодарение на това, че е пловдивчанин.
"Две неща са ме направили такъв, какъвто съм. Първо, че съм арменец и нося гена на един изстрадал народ без родина. И второ, че съм имал щастието да се родя в Пловдив. Много обичам този град. Това не са празни лафове, защото моето детство беше приказка. В Стария град, около Хисар капия, полето е енергийно. В руините, могилите, старите къщи от Възраждането бродят духове. Но Балканите носят своите исторически обременености.", казва той.
Крикор Азарян е еталон в театралните среди. Подходът и начина му на преподаване и до днес дават положително отражение сред хората на изкуството в България.
Избрахме няколко от крилатите му фрази свързани с театъра.
"Талантът намира начин да се изрази дори в най-неуютната среда."
"Тази игра /театъра/ става с взаимна любов и вяра. Колкото повече любов и вяра, толкова повече творческа лудост и радост от процеса. А за това са нужни артисти, емоционално възбудими и заразителни. Актьорството не е за темерути и дебелокожи."
"Смъртта настъпва тогава, когато публиката престане да реагира и ръкопляска."
Маестро Азарян е дал звезден отбор от множество великолепни артисти на българската публика, като Койна Русева, Лилия Маравиля, Албена Колева, Стефан Вълдобрев, Камен Донев, Ева Тепавичарова, Невена Бозукова, Стефка Янорова и други.
Паметна плоча на режисьора Крикор Азарян е открита през ноември 2011 година в Пловдив. Автор на релефа е пловдивският скулптор от арменски произход Петко Иванов.