© Plovdiv24.bg | | По поречието на Марица в резултат от валежите и снеготопенето река Блатница се е покачила до критичния максимум.Застрашен от наводняване е теренът на градската пречиствателна станция за отпадни води в Нова Загора.
Предприети са мерки, които обаче може да доведат до нарушаване на технологичния режим на станцията, за възстановяването на който ще са необходими допълнително 30 дни.
Най-сериозно е положението при село Срем, където нивото на реката се е повишило с около два метра, но жителите са уведомени своевременно. Те и животните са изведени на безопасно място. Ситуацията е под контрол, каза Личев.
Междувременно телевизия Си Ен Ен Тюрк информира, че дебитът на реките Арда и Марица в района на Одрин нараства застрашително. Регионалната дирекция на Държавното управление на водите е в непрекъсната връзка с представители на българските власти заради усложнената ситуация. Помощник валията на Одрин предупреди, че има голяма опасност от преливане на Марица.
Оперативното звено за управление на водите в извънредни ситуации, създадено със заповед на екоминистъра Нона Караджова, информира, че през следващите 1-2 дни отново се очаква повишаване на речните нива в много райони на страната.
По-значително ще е повишаването на речните нива в Рило-Родопската област, южните и източните райони на страната.
Според информация на Националния институт по метереология и хидрология (НИМХ) в периода 12 -16 февруари се очакват високи води по р. Камчия, като в долното й течение са възможни разливи.
Валежните количества за целия период в повечето места ще са до 10-20 литра на квадратен метър, а в Южна България и Рило-Родопската област - над 30-40 литра на квадратен метър.
Нивото на река Тунджа надхвърли с 20 см критичната стойност, която е 3,40 м, съобщиха от "Гражданска защита" (CP.MES.bg).
Залети са ниски райони и стопански постройки в покрайнините на град Елхово, както и участъци от промишлената зона и ниските части на градския парк.
Няма данни за наводнени мазета и приземни етажи, съобщи Българското национално радио (БНР).
От "Гражданска защита" предупреждават, че се очаква повишение на на нивото на реката, тъй като по обяд в района на Ямбол то вече е било близо 4,20 м.
Засега обстановката в Елхово е спокойна. Евакуация може да се наложи при повишение на нивото на реката над четири метра.
Спокойно е и в съседната община Тунджа, където има над 100 язовира. Непрекъснато се следи за състоянието на дигите.
Единственият енергиен язовир, който прелива в момента, е "Ивайловград", обяви Пламен Герджиков от Централното диспечерско управление. Другите два язовира от каскада "Арда" имат достатъчно свободни обеми.
Притоците спрямо вчера са намалели чувствително. Язовир "Кърджали" има близо 20% свободен обем. В яз. "Студен кладенец" от 800 кубически метра в секунда притоците са паднали на 330 кубически метра в секунда.
Състоянието на общинските язовири се следи, добави от своя страна Асен Личев, директор на Управление на водите в Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
В Черноморски район и в община Айтос преливат през преливниците си с минимални количества язовир "Парка" и "Съдиево 1", но няма данни за възникнали аварийни ситуации.
Предстои обилно снеготопене в равнинната част от страната, където има снежна покривка, както и в планинските райони под 1400 м.
Отново се очакват високи води и в средните течения на реките Арда, Тунджа и Марица, както и по река Върбица и крайните югоизточни реки - Айтоска, Факийска и Ропотамо. |