"Няма по-голяма сила, с която да можеш да промениш живота на хората от политиката- казва Мария Капон. - За съжаление, тази сила е точно толкова дяволска, ако я използваш за кражба." Тези думи се потвърждават от отговорите в анкетата, които в голямата си част - над 70% посочват корупцията като най- наболял проблем в страната. Малцина обаче вече помнят, че точно Мария Капон стои зад стартирането на операция „Чисти ръце" в управлението на държавата и че точно тя, още в първата си година като народен представител се опита да се пребори с „Черната каса" на Парламента и настояваше за ограничаване на представителните разходи на властта.
Икономиката в условията на криза също е в топ-класацията на посочените от хората наболели проблеми. Мария Капон е автор на многобройни предложения при изготвянето на годишните бюджети по време на мандата, но най- сериозно хората я свързват с отпадането на задължителната регистрация по ДДС на дребните търговци на цигари, с което бе спасен поминъкът на над 30 000 семейства. Тя бе и народният представител, прокарал в дневния ред на Парламента предложението на пенсионери от Пловдив за преизчисляване на пенсиите.
Здравеопазването ни е особено болна тема за около 180 от попълнилите анкетата, повечето от тях свързват името на Мария Капон с битките и в тази област. Тя допринесе за разрешаването на проблема с инсулина съвсем наскоро, след като внесе заедно с Антонела Понева предложение за нов начин на изчисляване на цените на лекарствата и това даде възможност вече да се преговаря успешно с датската фирма „ Ново Нордиск", което беше особено важно за 50 000 диабетици в страната, особено за децата. Друга нейна дейност е свързана с лекарствата за онкоболни, с изключително скъпото лечение за редки болести, за хората в неравностойно положение.
Тазгодишните парламентарни избори предлагат нов начин за упражняване на вота, който бе уточнен буквално в "12 без пет" в Парламента и доста неясноти останаха. Това се вижда от отговорите на въпроса в анкетата дали хората знаят, че могат да гласуват едновременно и за партия, и за мажоритарен кандидат, тоест в две листи. Механизмът е разбираем за малко повече от половината отговорили, останалите все още мислят, че партийната оцветеност на пропорционалната листа е задължителна и за мажоритарния вот. Явно този момент има нужда от разяснение, а това се вижда не само от попълнените въпросници, а и от десетките лични срещи на Мария Капон, мажоритарен кандидат за област Пловдив с номер 1 с хора от региона.
Още по темата (190): | |