Нито една от болниците в Пловдивска област не е застрашена от закриване, но и никоя от тях все още не е сключила договор с Националната здравна каса, съобщиха мениджъри на здравни заведения на пресконференция, организирана от секция "Здравеопазване" към пловдивското сдружение ГЕРБ, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Изискването болниците да разполагат с по двама тясно профилирани специалисти по вътрешни болести е пристигнало към средата на месеца, само няколко дни преди предварително обявения краен срок - 20 януари, за подписването на договора.
4 от общо 30 клинични пътеки според този критерий ще трябва да закрие болницата в Раковски, макар че средният брой на заетост на 65-те легла в 5-те отделения там е шейсет и двама пациенти. "Имаме само един пулмолог, а според новите правила са нужни двама. Много търсих, но не намерих. Трябва ни време друг лекар по вътрешни болести да се квалифицира и в тази специалност", обясни управителят д-р Иван Томбашки.
В ръководената от д-р Цвятко Емирски болница в Карлово, която разполага със 180 легла в 7 отделения, поради липса на дублиращи специалисти също ще отпаднат 4 пътеки, но те са свързани с много специфични и редки заболявания. Според него, като все по-задълбочаващ се проблем в страната се очертавал недостигът на медицински кадри - лекари и сестри, тъй като търсели по-успешна реализация в чужбина.
Вътрешното отделение пък ще трябва да закрие управителят на болницата в Първомай д-р Иван Манджаров, ако не се ревизира изискването за дублиращи се лекари по една и съща тяснопрофилирана специалност. Иначе болницата е печеливша, дори е превела 100 хиляди лева дивидент на общината. Една четвърт от печалбата идва тъкмо от застрашеното отделение с 40 легла, където за година се лекуват 1800 пациенти.
"Освен специалистите по вътрешни болести, няма друго късо съединение за болниците в областта, но и то е само на 12 волта", образно обясни ситуацията председателят на секция "Здравеопазване" доц. Петко Недев. Според него реформата в здравеопазването трябва да бъде доведена до успешен край. В процеса на подписването на договора с касата щяло да се намери решение на много проблеми.
Мениджърите подготвят искане до министъра на здравеопазването Божидар Нанев за отлагателен срок за изискването за втори специалист в едно и също направление и вярват, че това ще се случи. "Гратисният период ще даде възможност на младите лекари да прегледат своите приоритети и да се специализират все повече. Тогава ще се повиши и нивото на медицинското обслужване", убедена е експертът от ГЕРБ д-р Ина Филипова.