Устойчивото развитие през последните години и валутният борд предпазиха страната ни от неблагоприятните последствия, които се наблюдават в държави като Литва, Унгария и някои балкански страни, каза Велчев. Как ще се развият нещата в бъдеще и кога ще приключи кризата - това ще зависи от действията на бъдещото правителство, допълни той.
Пред бъдещите икономисти Милен Велчев очерта антикризисните мерки, които НДСВ предлага. Той изрично подчерта, че действия, предприети единствено в България, няма да дадат резултат. Страната ни е с отворена икономика и не може да бъде изолирана от световните процеси, аргументира се Велчев. Бившият финансов министър препоръча още строга бюджетна дисциплина, запазване на стабилността на макроравнище и на доверието на инвеститорите.
Най-трудната задача пред управляващите ще бъде да не допуснат бюджетен дефицит. Данните за първите три месеца на 2009 г. сочат около 30% по-малко постъпления в държавната хазна в сравнение със същия период на миналата година, каза Милен Велчев. Освен него в публичната дискусия взеха участие народният представител проф. Пламен Моллов и зам.-министърът на околната среда и водите Любка Качакова.
Като щит срещу кризата експертите на НДСВ препоръчаха сключване на предпазно споразумение с Международния валутен фонд, както и ясна заявка на България за присъединяване към Системата на разменните курсове на европейски валути ERM-2. Този механизъм е „приемна стая" преди пълноценното въвеждане на единната европейска валута и ще са нужни най-малко две години престой в системата преди пълноценното членство в Еврозоната, обясни Велчев.
В условията на криза това ще донесе допълнително спокойствие в банковата система и ще стимулира чуждестранните инвеститори, допълни още бившият финансов министър. Като дългосрочни мерки той посочи ускоряването на реформите в съдебната система, задълбочаването на структурната реформа и подобряването на бизнес средата. Тези промени ще отнемат много по-дълго време, през което кризата вече ще е отминала, но те ще са гарант за устойчивото развитие на България и занапред, обобщи Велчев.
Въпросите на студентите от Европейския колеж бяха свързани основно със скандалите около спрените средства по програма САПАРД и вътрешния конфликт на тройната коалиция. Правителството не реагира адекватно на ситуацията и ако това се случваше година - година и половина преди изборите, НДСВ би се замислило дали да остане в управлението. Няколко месеца преди вота няма смисъл от допълнително политическо напрежение, бе категоричен Милен Велчев.
След публичната дискусия се проведе шах турнир, в който проф. Пламен Моллов игра на 10 дъски срещу студенти и преподаватели от Европейския колеж по икономика и управление.