През май започва инвестирането на евросредства в Пловдив по ОП "Региони в растеж". Такива са очакванията на местната власт, след като с решение от 4 януари Пловдив е единственият град в страната с одобрена инвестиционна програма по оперативната програма. Това заяви кметът Иван Тотев, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"Предвиждаме до края на месец май да имаме сключени договори за 50% от изготвените проекти по ОП "Региони в растеж". Това ни дава сигурност, че до 2018 г. ще имаме 50% завършени проекти от планираните по програмата. Надявам се дори и на повече", коментира градоначалникът.
Той обясни, че Пловдив е избран сред 39 града, 9 от тях са представили инвестиционни програми и само пловдивската е одобрена. Така през първата половина на програмния период Пловдив ще работи по половината от проектите си.
През 2018 г. ще се направи преразпределение на средствата по програмата, което ще е на конкурентен принцип и градовете с повече реализирани проекти ще имат шанс за повече средства при преразпределението.
Тотев припомни и в кои зони ще бъдат инвестирани парите. Това са т. нар. "Социална зона" или зоната между булевардите "Шести септември", "Източен" и "Княгиня Мария Луиза". В нея са предвидени благоустрояването на десния бряг на река Марица заедно с премахването на паважа по бул. "Марица-юг" и премахването на гаражните клетки; реконструкция на улици, на тротоари, на междублокови пространства; облагородяване пространството около Източната порта; енергийна ефективност за несанираните детски и учебни заведения в Пловдив.
"Това е най-голямата зона, с издадени строителни разрешения и до края на годината физическото им изпълнение може да започне", каза още кметът.
Втората зона е тази с обществен характер или зоната около Централна гара. Тук ще се работят два основни проекта - благоустрояване на предгаровия площад, както и бул. "Христо Ботев".
Третата зона е т. нар. Икономическа зона или кв. "Гладно поле". В нея ще се инвестират средства за изграждането на улична мрежа, което ще подобри инвестициите в зоната.
През следващите 20 години всяка зона ще се разширява, за да обхване целия град.
Цялата рамка на програмата трябва да бъде разходвана в 5 основни направления - енергийна ефективност (около 18 млн. лева), градска среда (24 млн. лева), зони с потенциал за икономическо развитие (16 млн. лева), социална инфраструктура (5 млн. лева) и образователна инфраструктура (15 млн. лева).