"Много празно, бе! Какво става тук?". Това каза министър Мирослав Найденов, когато слезе от мерцедеса си в центъра на тържището до Първенец и се огледа наоколо. Почти всички складове бяха заключени. Освен журналисти и управлението на плодово-зеленчуковата борса не се мяркаше дори и котка. Челният сектор с табела "За производители" беше не само празен, но и преметен. Обичайните бабички при входа с по касетка ябълки и китки магданоз си бяха дали почивен ден. Паркингът, който в делничен или почивен ден е задръстен от коли, този път беше празен, все едно е с такси. Тоталната евакуация накара министъра да се усмихне широко. Обикновено, където ходя, цените падат, изкоментира той, леко озадачен от нетипичната реакция на пловдивските търговци. Стойна Гечева от управата на тържището обаче го успокои, че тържището винаги изглежда така в 13 часа по обяд в четвъртък. Наемателите продават до 10-11 и след това си тръгват, обясни тя, макар че министърът едва ли повярва. Изпълнителният директор на борсата пък направо засече Найденов: Защо правите проверки на тържищата през август, септември и октомври, когато има българска стока. Само плашите хората! Елате през зимните месеци, за да засечете контрабандата от вноса, предложи Панайотов. След което видя министъра в гръб.
Тук сме, за да направим съвместна проверка за наличието на карантинни неприятели и остатъчни пестициди в плодовете и зеленчуците, посочи министър Найденов. За да удължат срока на съхранение, някои търговци и вносители третират стоката с вредни химикали. В момента на тържището има експерти от Службата по растителна защита и от РИОКОЗ. Те ще вземат проби и ще изследват зарзавата. Тук сме най-вече, за да демонстрираме властта на държавата, пределно ясно каза министърът.
Ако констатираме наличието на остатъчни пестициди, ще наложим имуществена санкция на фирмата продавач, поясни Антон Величков, изпълнителен директор на Националната служба по растителна защита. Това означава, че ще конфискуваме цялата му стока, което в някои случаи означава огромна загуба на пари. Паричната глоба е до 1500 лева. По Закона за храните обаче е предвидена още по-голяма санкция - от 5000 лева нагоре. Новият Закон за храните ще влезе в сила от догодина, вметна министър Найденов.
Той добави, че правителството е решено да подобри качеството на храните за българите. ДВСК също са максимално натоварени, посочи Найденов. Министърът съобщи в аванс ("за да се стреснат някои хора"), че държавните ветеринарни служби ще започнат проверка при птицевъдните ферми. Целта е да се провери състава на захранката за пилета. И по-важното - да се види дали производителите не тумбират месото.
Тоест, дали не инжектират в него течност, за да тежи повече. На въпроса, какво има в тази "течност", министърът поясни, че има какво ли не и че "то" не е здравословно. В страната ще останат по-малко лаборатории за изследване на месните и млечни продукти, но те ще са по-модерно оборудвани и по-точни, посочи Мирослав Найденов.
Визитата на министър Найденов продължи следобеда със среща с инспекторите от ДВСК в Пловдив. Директорът на РВМС д-р Светозар Василев, който също бе на тържището, каза, че не е информиран за целта на срещата.
След изявленията министърът и групата експерти с него се насочи към един от малкото отворени складове в района - този за вносни плодове на фирма "Леон 2007". Професионалистка от експертната група си сложи ръкавици и започна да пълни найлонова торбичка с мандарини, които най-вероятно ще се изследват. След като измина 300 метра, групата попадна на друг отворен склад, където бе повторена процедурата.
Източник: в. "Марица" |