Министър: Пловдив се възстановява чудесно след COVID

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
16:32 / 21.02.2023
2417
Министърът на туризма д-р Илин Димитров проведе неформална среща с представители на бизнеса в Пловдив, за да обсъди с тях актуални теми и проблеми, свързани с развитие на града и района като туристическа дестинация.

"Пловдив се възстановява чудесно след COVID пандемията и заради културната програма на града числата вече са близки до тези от 2019 г.“, посочи министърът в началото на срещата.

Във фокуса на разговорите беше поставен проблемът с кадрите. Министерството на туризма и на образованието ще положат усилия съвместно да прецизират периодите за стажовете на учениците извън сезона. "Връзката между бизнес и средното образование трябва да се засили, моделът на дуалното образование в туризма в момента не работи. Не трябва да се къса връзката със средното образование, необходимо е да се засили подкрепата от страна на бизнеса“, заяви министър Димитров по време на срещата. През април в града под тепетата ще се проведат Срещи на бизнеса с училищата, в които се изучава туризъм в региона.

Сред предстоящите планове е Министерството на туризма да подпомага провеждане на състезание за ученици в средното образование, обучаващи се в туризма. Другото направление, върху което министърът постави акцент, е работата с висшите училища.

С представителите на туристическия бизнес в Пловдив беше обсъдена също високата цена на енергията, която е в сериозна тежест на бранша. Министър Димитров представи новите възможности за финансиране на туристическия бизнес за изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление със съоръжения за съхранение на енергия.

"Браншът е с приоритет при кандидатстване по новата програма, която Министерството на иновациите и растежа стартира на 14 февруари“, съобщи министърът. Основна цел на процедурата е предоставяне на безвъзмездни средства за изграждане на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление, комбинирани с локални съоръжения за съхранение на енергия, с което да се насърчи преходът на частния сектор, в т.ч. от сектор "Туризъм“, към екосъобразна дейност. Туристическите фирми получават допълнителни точки при кандидатстване, посочи Димитров.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17212):
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
05.03.2025 Много добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев: Епидемията е на финал
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Oсновен проблем е самолечението
27.02.2025 Проф. Христова: Затоплянето ще изгони грипа
26.02.2025 Родители сигнализираха за липсващ ключов медикамент за лечение на грип
Още новини от Новини от Пловдив:
Миглена Тянкова встъпи в длъжност
19-годишен открадна по най-безскрупулния начин телефона на жена в...
Клиент сътвори грозни сцени в бензиностанция в Пловдив
Киселова в ПУ: В парламента се концентрира прекалена власт
Пловдивчанин готов да даде пари на Общината, преди да е станало к...
Ясна е причината за бягството на дете от градина в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).