Държавата тръгва да продава ускорено миноритарните дялове в редица приватизирани дружества - стана ясно тези дни. Отделен въпрос е кой иска да ги купи.
Става дума за дружества от енергетиката, безмитните зони /вкл.пловдивската/ и др.
Под натиска на общественото мнение на българите, които продължават да смятат, че държавата работи за народа, а не за чиновниците си, при много от значимите приватизации остана сериозен държавен дял. Проблемът е, че този дял не носи нищо - освен голяма заплата на някой представител на държавата.
Класически пример е управлението на Пловдивския панаир. Заради това, че
Георги Гергов успя да установи контрол над малко повече от 50% - напук на директивата държавата да си запази мажоритарен дял, нито държавата, нито общината са получили и един лев. Напук и на благородните обещания при старта на сложната схема, която бе изпълнена блестящо.
"Държавата се е изпързялала" - заяви примирително министър Трайков. Така че на практика се получава така, че който има под 50%, най-добре е да си слага кънките. А там, където държавата има 33 или по-малко процента, кой ще се засили за купува? Очевидно този дял няма да носи дивиденти - след като няма никаква гаранция за съучастие в управлението и във вземането на решение.
Има обаче и друг вариант. Панаирът да бъде изваден от забранителния списък и някой да купи държавните почти 50%. След това - след овладяване на общината и общинския съвет след следващите местни избори, да се намери вратичка за придобиване на още половин процент. Така новият собственик ще получи мажоритарен дял и ще овладее управлението на Панаира по досегашната схема.
Въпрос на надлъгване.
Източник: ПОТВ