© Plovdiv24.bg | | "Ние, християните, не можем да делим хората. Ние, християните, не можем да разсъждаваме за здравето и живота на човеците Божии от гледна точка на икономическата целесъобразност -дали е скъпо или евтино да помагаме за запазване живота на хората. И нека се помолим Държавата и държавниците да осъзнаят, че когато ние отделяме от нашите пари за нуждите на здравеопазването, правим това, защото очакваме Държавата да се погрижи за всеки човек поотделно. Да обърне внимание на всеки болен. Да прояви грижа към всеки ощетен. Без да има правото да преценява коя грижа й е икономически изгодна и коя не". Това е само част от трогателното архиерейско слово, с което пловдивският митрополит Николай в Деня на Света Богородица отслужи пред препълнения храм "Света Богородица под тепетата" безпрецедентен молебен за здраве, благополучие и изцеление на хората с редки болести. "Благославям кампанията "Муковисцидоза - да добавим живот" - каза още Негови Високопресовещенство пловдивският владика и подчерта, че Църквата насърчава всички организации на граждани, които посвещават усилията си на грижа за болните и слабите.
"И тук не става дума за пари, дарения, спонсорства и прочие материални неща. Дори добрата дума, дори дребната проява на загриженост, дори дребният жест на солидарност имат огромно значение и могат да допринесат полза, по-голяма от материалната. Защото знаем, че лечението на заболяванията не е само въпрос на пари, а е въпрос на вяра", добави от амвона дядо Николай и отправи молитва към Божията майка за хората с редки болести.
Минути по-късно той благослови 4-годишния Тошко, който изслуша молебена с маска на уста заради множеството в църквата. Естеството на рядката болест муковисцидоза е такава, че е опасно да бъде сред други деца с това заболяване, както и при струпване на много хора. Затова и на първия молебен за хората с редки болести дойдоха да запалят свещ за здравето на своите деца и близки повече техни родители и приятели, отколкото пациенти.
Специално за случая от София пристигна председателят на Националния Алианс на хората с редки болести Владимир Томов, а от Димитровград - председателят на Асоциация Муковисцидоза Светлана Атанасова. На молебена за здраве се помолиха още пловдивският представител на Алианса Йорданка Петкова, а местната власт - в лицето на заместник-кмета Георги Титюков и Веселина Ботева показаха, че може да подкрепят не само благотворителните акции на хората с редки болести, но и тяхната вяра да получат шанс за лечение и грижа, равноправни на тези за пациентите с редки болести в Европа.
"За нас е голяма чест да получим подкрепата и съпричастието на Църквата като институция. С вяра сме, че ще изведем до успешен край започнатия диалог с Министерството на здравеопазването. Но имаме още дълъг път, в който ще търсим подкрепа от депутатите в Здравната комисия и на представителите на Здравната каса и сме изключително твърди, че в рамките на вече проведените две заседания на работната група към Здравното министерство, както и в предстоящите срещи, специалисти и представители на пациентските организации трябва да се обединим около пълния вид на Европейския стандарт за лечение и грижа на хората с Муковисцидоза" - каза пред журналисти Светлана Атанасова и припомни, че до 30 септември тази работна група трябва да изработи крайния вариант на Стандарта и мерките за прилагането му у нас.
Миналата година бяхме на Кръстова гора. Сега получихме лично благословия от митрополит Николай и имам надежда, че институциите ще се обединят в полза не само на моя син, а на всички болни от Муковисцидоза и редки болести - сподели след службата и майката на Тошко.
Молебенът се отслужи веднага след Тържествената служба за Света Богородица, заради която в продължение на около 4 часа храмът с нейното име остана препълнен с хора, застанали рамо до рамо независимо от възрастта, професията и положението им в обществото. |