Митрополит Николай: Празникът Рождество Христово е празник на божията любов към нас

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
13:52 / 25.12.2014
4395
Десетки пловдивчани изпълниха митрополитския храм "Св. Марина" на Рождество Христово, където Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай оглави Архиерейска света Литургия. 

По думите на митрополита, ние изживяваме с радост Рождеството. Това е радостта, която е възвестена на всички човеци от това, че се е родил спасител, който е Христос Господ. ''Още веднъж ние чувстваме божието милосърдие към нас човеците. Празникът Рождество Христово е празник на божията любов към нас. Осъществяване на ония слова, че бог толкова обикна света, че отдаде своя единороден син. Това е празникът на божествената любов към човека. Оная любов, заради която небето слезе до земята, за да можем ние човеците да се изкачим до небесата'', каза владиката и добави, че това божествено снизхождение се проявява вече повече от 2000 години към човешкия род. По думите му, Бог никога няма да изостави човеците в своето милосърдие и благодат, в своята грижа за спасението. По думите на дядо Николай, въпреки сложните времена на бездуховност, на материализъм, Господ се докосва по неведомите пътища до сърцата на избрани люде, които той си призовава да послужат на светата църква и на благочестивия ни народ. ''И до днес, Господ избира и сред нашият народ, народ православен, благословен от бога, да има светлината на вечния живот и спасение, народ над който преди повече от 1100 години бог е снизходил с благодатта на вярата, народ който има божествена истина, народ който живее в изстрадала и измъчена, но жива и пълна с благодат христова църква, която пребъдва и до днес, и ще бъде стълб на христовата истина в нашия живот, в нашето общество'', каза митрополитът.

В словото си митрополит Николай засегна и честата употреба на думата ''власт'' в нашето общество. ''Думата ''власт'' се употребява за щяло и нещяло в нашето общество. Употребява се с лекота, без да се вникне в нейното съдържание. А ако размислим духовно власт означава преди всичко отговорност. Затова в нормалните държави, ония които бъдат избрани да управляват, не казват като нашите ''Взехме властта'', а ''Приехме отговорността'', подчерта владиката.

Богослуженията по повод рождественските празници продължават и на 26 и 27 декември, в Пазарджик и Асеновград, а в първия ден от новата година митрополит Николай ще отслужи архиерейска света Литургия и Новогодишен Молебен, в храма ''Св. Марина''.



Източник: агенция "Фокус"

Виж коментарите (1)

Още по темата (214):
24.02.2015 20 коледни елхи продължават живота си в парк "Ротари"
20.02.2015 20 коледни елхи продължават живота си в парк "Ротари"
13.01.2015 Украинската общност в Пловдив отбеляза Рождество Христово
12.01.2015 "Коледни импулси" с хор "Евмолпея"
05.01.2015 Консумирахме повече ток по празниците в сравнение с миналогодишните
05.01.2015 Празнична вечерна литургия в храма "Сурп Кеворк"
Още новини от Новини от Пловдив:
Пловдивчанин намери неочаквана добавка в буркана с компот от Кауф...
Малка уличка се превърна в голям паркинг в Пловдив
В Пловдив четири фирми се състезават за 29 млн. лева
Напук на студа мощни тъпани и гайди озвучиха Главната, кукери про...
Огнян Тодоров, Природонаучен музей - Пловдив: Парите вече са в см...
Пловдивчани запретнаха ръкави, сами си оправиха тротоарните плочк...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).