Проблеми в семейната среда и неразбирателство между родителите са основните причини за психическите проблеми, които стоят пред учениците в Пловдив. Средношколците намират повече утеха сред приятели и съученици, отколкото вкъщи. Тези данни бяха изнесени от студенти-психолози, които работят по проект "Практически занимания в реална работна среда".
В проекта работят 60 студенти от трети и четвърти курс на пловдивския университет "Паисий Хилендарски". До сега бъдещите психолози и педагози са провели няколко занимания с ученици от гимназията с хуманитарен профил "Свети свети Кирил и Методий" и Професионалната гимназия по механотехника "Професор Цветан Лазаров". За да се провери какво точно притеснява подрастващите, те са били подложени на специални тестове. Резултатите от тях показват, че при част от децата се наблюдава потискане на трудностите, което води до психологичен проблем. Според ръководителя на проекта доцент Дора Лефтерова, проблемите на учениците ще усложнят социалните им контакти.
Активно участие в срещите с учениците е взела и току-що дипломиралата се психоложка Петя Калайджиева. Тя е работила с 18 годишно момиче от Хуманитарната гимназия. Калайджиева не скри, че ученичката е имала добро поведение и излъчване, но зад тях са криели психически проблеми, породени от семейната обстановка. Консултираните тийнейджъри от двете пловдивски училища са били подбрани от педагогическите съветници и училищни педагози с разрешение на родителите им. Интересен е фактът, че за няколко месеца много от тях са започнали да повишават училищната си успеваемост, вследствие на срещите си с младите психолози.