Много сгради в центъра не са проектирани за съвременните електроуреди
По-често къси съединения стават в стари сгради, които са строени в началото на века и не са проектирани за електроуредите, които в момента се продават на пазара. Това каза главен инспектор Петър Тосков, зам.-началник на Областна служба „Пожарна безопасност и спасяване" в Пловдив и началник сектор „Държавен противопожарен контрол и превантивна дейност". Сградите се правени с един квадрат кабели, хартиени изолации и най-често са пригодени да поемат 1-2 киловата натоварване, добави той. При сегашното ползване на такива къщи има хора, които наставят кабели, или още контакти.
Тосков посочи, че един бойлер от 3-4 киловата, или един поточен бойлер от 6-9 киловата не може да се постави при заварената инсталация, проектирана за 1 киловат. Именно така се получава претоварване на инсталацията, която е на 50-60 години и не в този си вид, в който трябва да бъде, каза Тосков. При потичане на по-голям ток, с повечето консуматори, късото съединение е факт. Някои се опитват да подсилват инсталацията с допълнителни жички, което е абсолютно погрешно.
Съветът на пожарникарите е, че електроинсталацията в старите сгради непременно трябва да се препроектира и да се монтира нова такава, която да поеме съвременното натоварване. В центъра в Пловдив има много такива сгради и това са предимно реституираните сгради, които се ползват от търговци. Ако са наематели, те са длъжни да потърсят информация от собственика за това колко киловата може да поеме инсталацията и дали е препроектирана, а той от своя страна си носи отговорност за това, каза главен инспектор Петър Тосков. Според него съвременните средства са с максимална токова защита, по новата наредба и е изключено да бъдат причина за късо съединение.
Източник: Агенция "Фокус"