Проектът за Тютюневия град е част от клъстера "Градски Мечти" на Фондация "Пловдив 2019", съсредоточен е в зоната на тютюневите складове около ул. "Иван Вазов" и е част от програмата, с която Пловдив спечели титлата Европейска столица на културата през 2019 година.
Проектът цели намирането на артистичен механизъм тези сгради да се трансформират и да бъдат върнати на Пловдив и пловдивчани.
Защо обаче реализирането му е по-сложно от това на успешния проект за квартала на творческите индустрии "Капана", за
Plovdiv24.bg коментира кметът
Иван Тотев.
"Ако квартал "Капана" изникна като квартал с участието на всички - частници, участници в културния процес на Пловдив, то при тютюневите складове мащабите са по-различни. В случая имаме по-малък брой собственици на по-уедрена собственост, която е с различен инвестиционен интерес от този в "Капана".
Това, което се случи обаче, може да мотивира хората да действат заедно в една обща посока, защото точно общото се губи в България."
Тотев поясни, че са правени публични обсъждания, но Общината при никой случай не може да вменява задължение на собствениците, в което е и големият проблем.
Припомняме, че голямо обществено обсъждане за съдбата на тютюневите складове бе организирано през миналия септември. Тогава Домът на културата "Борис Христов" събра архитекти, собственици, общественици, културни дейци, чиновници и десетки пловдивчани с визия за нов живот на складовете.
Сред интересните идеи, предложени на срещата, бяха налагането на складовете като квартал на ИТ индустрията, преобразяването им в център за алтернативно образование, създаване на Независим университет за култура, който да се помещава в складовете и други. Последваща среща със собствениците на складовете обаче не се състоя.