На плочата, намерена на мястото под доскоро съществуващото там стълбище, много добре се вижда част от кръга на съдбата. Датировката на находката е от II век, поясни Мартинова.
"По този фрагмент можем вече да характеризираме кои са божествата. Находката е рядка, защото по тези земи култът към богинята Немезида не е широко застъпен", коментира още археоложката.
Най-известният храм на Немезида е в Рамнунт, близо до Маратон, където се намира статуята на богинята, изваяна от Фидий. Тя е била почитана и в Рим под името Инвидиа. Била известна като патрон на гладиаторите, биещи се с диви зверове и почитана от завърналите се с победа римски пълководци.
До момента на обекта са открити ценна керамична лампа, внос от Мала Азия, част от мраморен орел, над 250 монети, два антефикса с изображения на театрални маски.
Освен това археолозите се натъкнаха на три съда лакова римска керамика, гравирана керамична лампа от III век, глинен артефакт с изображение на театрална маска, както и над 20 монети с лика на римските императори Гета и Каракала, сечени в древните градове Сердика (сега София) и Пауталия (сега Кюстендил) в края на II и началото на III век.
Открити са и над 100-на дребни антични експоната на битова керамика, животински кости, мраморни облицовки, гвоздеи, стъкла; римски паници и римски чаши, амфори, както и бракувана керамика; водопроводна тръба от олово - част от римска канализация; съд с изображения на костенурка и гущер, използван за религиозни обреди. Намерена е и част от колона-капител с размерите на юмрук.