Мраморен орел без глава и без крака е открит от археолозите на разкопките на Форума до Одеона, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Находката датира от II-III век и се е намирала под стълбите от западната страна на съоръжението, които вече са премахнати.
"Орелът е направен от бял мрамор и е част от интериора на обществените сгради, които са ситуирани в северната част на градския площад. Находката, заедно с колоните и другите мраморни призове и надписи, на които попадаме, са доказателство за луксозния и скъп интериор на тези сгради, какъвто може да си позволи само един проспериращ град, какъвто е Филиполол през римската епоха", разказа ръководителят на обекта Мая Мартинова.
До момента на обекта са открити над 200 монети, два антефикса с изображения на театрални маски. Находките, представляващи вид декоративни керемиди, украсяващи градския площад на античния град, датират от I век преди и I век след Христа, а на една от маските е изобразен Херакъл, наметнат с лъвска кожа.
Освен това археолозите се натъкнаха на три съда лакова римска керамика, гравирана керамична лампа от III век, глинен артефакт с изображение на театрална маска, както и над 20 монети с лика на римските императори Гета и Каракала, сечени в древните градове Сердика (сега София) и Пауталия (сега Кюстендил) в края на II и началото на III век.
Открити са и над 100-на дребни антични експоната на битова керамика, животински кости, мраморни облицовки, гвоздеи, стъкла; римски паници и римски чаши, амфори, както и бракувана керамика; водопроводна тръба от олово - част от римска канализация; съд с изображения на костенурка и гущер, използван за религиозни обреди. Намерена е и част от колона-капител с размерите на юмрук.
Моля Ви не ме нападайте. Това, което казах е много далеч от реалното ми мнение защо в Пловдив няма метро. Просто се опитах да се пошегувам. Явно не ми се е получило :)
Вижте снимка 2. Много ми е интересно кой, кога, с какъв акъл, защо и как е дал разрешение за строеж на сградата, която лежи на едва няколко сантиметра върху тези изключително ценни разкопки. Интересно и каква част от тази уникална археология е била унищожена при строежи на подобни сгради.
Само хипотеза - не е ли възможно тази къща да е построена на това място ПРЕДИ първите разкопки? Все пак в този район е имало доста постройки, които впоследствие са премахнати при строежа на тунела и сградата на пощата!
Както се вижда от втората снимка при самото разкопаване за строеж НЯМА КАК да не са забелязани археологическите ценности отдолу, все пак ясно се вижда, че са на по-малко от педя разстояние. Затова си мисля и че при строежа са унищожени не малко ценни неща.
Как кой?! Че то е ясно - някакъв еквивалент на чомаков,атанасов,гогова и другите като тях,които за жалост са твърде много и които работиха 20 години за унищожаването на Пловдив. Що се отнася до акъла - само споменаването на тия кретени трябва да е достатъчно да изключи напълно идеята за нещо подобно.
Крайно време е Пловдив да започне да привлича туристи и да печели от историческите си находки. Вземете пример от гърците бе, един камък ще изровят, веднага ще обявят че някой си се е подпирал на него преди няколко хил. години и хоп - плащаш за да го видиш. Ами входа за акропола е 20Евро, и какво мислите че има, голи камънаци и един амфитеатър досущ като пловдивския, само че нашия е 100 пъти по-запазен и по-поддържан. Е да ама постоянно има групи туристи там, и всеки плаща по 20Евро. И ние си имаме, ама не знаем как да печелим!
Да не знаем, да не знаем, колко да не знаем. В момента, в който се обяви символична цена от 2 лева за вход за Римския и веднага всички наскачаха, че видиш ли имали право да го посещават безплатно !?!?!? и никой нямал право да им иска пари. На Античния театър всеки се опитва да се промуши без пари въпреки табелата и човека на входа тича подир пишман-туристите надолу по стълбите за да им обясни, че е с платен вход от 3 лева (и това е така от мнооого години насам). Лично съм виждал подобна картинка, която в повечето случаи завършва с излизане и неплащане на съответните хора, които се оказват българи. След това те сядат на кафето до Античния и правят поръчка за над 10 лева. А за някакъв недовършен измислен "замък" в Равадиново (до Созопол) например сумати народ плащат по 8 лева и не мрънкат. А тук е истинска история и археология, нещо истинско, красиво и значимо. Многото мрънкачи спъват развитието.
Мрънкачите,ако можем да ги пуснем през рециклатора на боклуджийския камион,ами няма как да стане. Просто трябва да се спре да им се обръща внимание. Защото едно от нещата,с които можем да надвием София,е точно Античното наследство - там не могат да ни стъпят на малкия пръст в това отношение.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.