© Блиц | | Вуйчовците на бебето | Комисията, назначена от Изпълнителния директор на УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив, е установила, че в понеделник, 18.11.2013 г., детето Иван Митев е преглеждано двукратно в Спешно отделение. За първи път Иван е заведен от близките си в 13:10 ч., като няма данни детето да е било консултирано или насочено преди това от лекар в извънболничната помощ. По време на прегледа е установено, че състоянието на детето не налага хоспитализация и е назначена правилна терапия с "Вентолин" и антибиотик, както и наблюдение от общопрактикуващ лекар. Два часа по-късно - в 15:20 ч., детето отново е доведено в Спешно отделение. След прегледа се установява, че няма необходимост от приемане в болницата, което е потвърдено и от втори лекар. Изложеното категорично опровергава твърденията на роднините, че е отказвана спешна помощ.
До идването на детето на следващия ден в 23:30 часа, когато то е било доведено под друга самоличност, не става ясно дали са спазвани предписанията на лекарите, дали и как е прилагано изписаното лечение на детето и дали е било наблюдавано, както е препоръчвано от лекарите. По време на този преглед то е представено от роднините с името Ангел Михайлов, посочена е друга дата на раждане и друг адрес. Това е попречило на екипа да разбере, че бебето е било довеждано и предния ден, за да се проследи обективно състоянието му. При това посещение роднините не са представили ЕГН на детето Ангел Михайлов, което опровергава тяхното твърдение, че са подменили самоличността на Иван с името на негов братовчед, заради изисквания на лекарите за наличие на ЕГН или удостоверение за раждане. Липсва предоставена информация от близките за предходни или вродени заболявания, които медицинския персонал да вземе предвид при консултацията.
При постъпването си на 19.11.2013г. в 23:30 часа в Спешно отделение Иван е бил в задоволително общо състояние, но с хрипове, затова му е приложено незабавно лечение: инхалация на място с "Вентолин" и инжекция с "Урбазон". Това са лекарства, които напълно съответстват на диагностично-лечебните алгоритми и се прилагат при подобни случаи. В листа на пациента е отбелязано, че е необходима хоспитализация и веднага е извикан консултант от Клиниката по педиатрия и генетични заболявания към болницата, който е подкрепил становището. За съжаление същата нощ капацитетът на Клиниката е бил запълнен, а на някои отделения дори завишен. Ето защо е осъществена връзка с МБАЛ "Свети Мина" - друга болница в града, която разполага с Клиника по педиатрия и детето е на насочено към нея. От електронната система и медицинската документация става ясно, че в 23:50 часа, когато детето е напуснало Спешното отделение, оплакванията му значително са се редуцирали вследствие на проведеното от медиците лечение.
По повод на обвиненията, че Иван не е приет в клиниката, защото нямал ЕГН, следва да се посочи, че липсата на единен граждански номер не е била причината детето да не бъде хоспитализирано. Липсата на ЕГН по една или друга причина не е пречка за хоспитализация на пациент, а в съответните документи вместо единен граждански номер се записват дата/месец/година на раждане. |