Начо Културата обещал на Златю Бояджиев къща музей в Стария Пловдив още докато бил жив
Къщата-музей "Златю Бояджиев" в Пловдив в миналото е била собственост на д-р Стоян Чомаков, виден пловдивски лекар. Това разказа в предаването "Цветовете на Пловдив" на Радио "Фокус" Валя Ангелова – уредник на къщата-музей. Къщата е строена още преди Освобождението 1859-1860 година, като в последствие роднините на д-р Чомаков я даряват за нуждите на града, след което тя става детски отдел на библиотеката, наричала се е "Максим Горки“. От 1984 година, по повод 80-годишния юбилей на Златю Бояджиев, посмъртно, тя става постоянна експозиция на художника, разказа Ангелова.
В къщата са представени 72 от неговите картини, както от първия му период преди инсулта, който той е получава само на 47 години, така и от следващия му период, когато той започва да рисува с лявата ръка, тъй като след този инсулт дясната му страна се парализира.
Картините, представени в къщата-музей, са събрани основно от един човек - Атанас Кръстев, познат в града като Начо Културата. Той именно решил да възроди много от възрожденските къщи в Стария град и да ги направи къщи-музеи. Начо Културата е бил близък със Златю Бояджиев и докато още Златю е бил жив, той му обещал, вървейки по калдъръмите, че тази къща ще бъде негов музей.
"И разбира се, изпълнява своето обещание. За съжаление Златю не успява да го види, но повече от картините са откупени от него, докато е бил на работа в отдел “Наука, изкуство и култура" към община Пловдив. Всъщност картините реално са откупени от общината и са общинска собственост", разказа още Валя Георгиева.