Национални трикольoри и руски флагове се развяха край паметника на Альоша
Вчера много пловдивчани изкачиха хълма "Бунарджик" и изпълниха подножието на паметника Альоша, за да се включат в тържественото отбелязване на 9 май - Деня на победата. Младежи развяха национални трикольoри и руски флагове, признателни пловдивчани издигнаха лозунг "Благодарим ти Русия", а всички бяха закичени с Георгиевски лентички и пяха "Вставай страна огромная".
Венци поднесоха посланиците на Русия, Казахстан и Беларус, почетените консулства на държавите у нас, община Пловдив и областна управа.
Ужасите от Втората световна война, саможертвеният подвиг на руския народ и признателността на милионите съвременници изрази в емоционално слово видният общественик, режисьор, сценарист, антифашист и партизанин, ветеран от войната и почетен гражданин на Пловдив Анжел Вагенщайн (Джеки).
"Помня деня, когато хитлеристите обявиха на света, че с бинокъл виждат Кремъл и до дни ще маршируват на Червения площад. Баща ми нелегално слушаше радио Москва. В същия този ден говорителят съобщаваше програмата на московските театри. Тогава баща ми щастливо се разплака, разбра, че хитлеристки парад на Червения площад няма да има" - разказа развълнувано Джеки, за да подчертае силата на руския дух, който обърна хода на войната и доведе победата над кафявата чума. В словото си той оцени участието на съюзническите войски и жертвите от тяхна страна, както и мястото на България в общия спомен за войната в онази отсечка от съвместната победа.
"България не е била и няма да бъде прифронтова държава на поредно антируско безумие" - заяви Анжел Вагенщайн. Той посъветва всеки, който се съмнява в дълбоката емоционална привързаност на българите към Русия, да прочете стенограмата от драматичния разговор на Цар Борис III с немския посланик, който предал искането на фюрера за изпращане на наши войски на Източния фронт. Царят отговорил, че българският народ е дълбоко русофилски и още в първите дни на войната има опасност цели български девизи да преминат на страната на Червената армия.
"Документът е налице, добре е нашият президент да се запознае с него и да смени интонационния строй на изказа си, когато говори за българо-руските отношения" - посочи писателят.
Той изтъкна, че България не е Полша, нито прибалтийска република, има собствена биография и свято цени своите нежни страници на многовековни братски двупосочни връзки с Русия.
"Такава е историческата съдба на България и тя не може да се пренапише под чужди указания, г-н президент" - обърна се Джеки задочно към държавния глава като му обеща: " И сега пак ще запеем песента на моя ленинградски приятел Булат Окуджава "Нам нужна одна победа", защото никой и нищо не е забравено". Финалните думи на Анжел Вагенщайн извикаха бурните ръкопляскания на множеството, което посрещна извънредния и пълномощен посланик на Руската федерация у нас Юрий Николаевич Исаков със същите топли аплодисменти и викове "Русия! Победа!". Той поздрави пловдивчани и изрази своето вълнение да стои в подножието на паметника Альоша, който неговите сънародници знаят и за който има песен.