Важно предимство за потенциалните инвеститори в оформилите се пет индустриални зони край селата Радиново, Скутаре, Труд и др. е местоположението, акцентира Николай Бранков, представител на фирма "Сиенит" ООД. Според него останалите плюсове за фирмите са: близостта с областния град и с автомагистрала "Тракия", наличието на човешки ресурси, транспортната и инфраструктурната обезпеченост.
Икономическите показатели за община Марица от последните години показват, че тя е успяла да преодолее застоя от 90-те години на ХХ век, отчитат експертите на Съюза за стопанска инициатива. Общинската икономика разчита на частния сектор, който е 99% в селско стопанство и промишленост. Резултатите от проведеното изследване за устойчивото развитие на бизнеса в община Марица сочат, че най-големите чуждестранни инвестиции в България на глава от населението са в тази Пловдивска община. Силната индустриализация обаче според арх. Огнян Георгиев е притеснителен факт. До 2000 г. общината е била предимно аграрна като тип икономическо развитие. Все още е малък относителният дял на средствата, отделяни за опазване на околната среда, е мнението на главния архитект. Слаба е и връзката с науката, подчертаха участниците в дискусията.
Плановата обезпеченост е следващата важна стъпка в привличането на нови инвеститори и осигуряване на условия действащите фирми да се развиват, подчерта арх. Георгиев. Той визира решение на общинските съветници от края на 2006 г., с което се откри процедура по обособяване на нова урбанизирана територия с местно значение - селищно образувание на територията на община Марица. Новата урбанизирана територия обхваща част от землищата на селата Бенковски, Радиново и Царацово и включва "Индустриална зона Бенковски", "Индустриална зона Радиново" и "Индустриална зона Царацово" с работно наименование "Промишлено-търговска зона Марица". Според решението всички бъдещи проектни разработки на подробни устройствени планове, попадащи в предвижданата за обособяване територия, по съдържание и обхват ще се съобразяват с нормативите за такъв вид селищно образувание. Друг важен планов документ е изготвяне на нов Общ устройствен план, който в момента е на етап планово задание.
Проектната готовност и усвояването на средства от европейските фондове е голямото предизвикателство пред местната власт. За целта ръководството на Марица - Пловдив, работи не само с неправителствени организации, но и със съседните общини. През юни - юли 2007 г. малките общини Марица, Родопи, Куклен и Перущица се обединиха в Сдружение с нестопанска цел. В новата структура влязоха и представители на местния бизнес. Основни цели на сдружението са: подготовка на общинските структури за кандидатстване с проекти по националната оперативна програма за развитие на селските райони; създаване, координиране, управление и мониторинг на проекти и програми, финансиране на програми от Европейския съюз (ЕС) и в частност от Националния фонд за селско развитие.