Преди време имаше създадени традиции и децата масово се обучаваха от опитни преподаватели, припомня специалистът по водно спасяване. Така на практика повечето млади хора имаха поне елементарни умения и можеха да се държат във водата. Сега в повечето градски басейни се предлага услугата инструктор да обучава децата да плуват. Това обаче е скъпо удоволствие и сравнително малко родители могат да отделят пари за обучението на децата си.
Ниската плувна култура е основна причина за зачестилите инциденти с удавяния напоследък. В Пловдивско от началото на годината има регистрирани 8 удавяния. Всички са в неохраняеми зони. Най-често до нещастните случаи се стига при къпещи се без контрол деца и млади хора по поречието на река Марица и Чая, както и в язовирите. Проверката на специализираната комисия в Пловдивска област показва, че за разлика от други години сега 90 процента от зоните са обозначени със специални табели със забрани за плуване. Друг е въпросът, че те не се спазват.
Във Водноспасителната служба е постъпил сигнал, че на три места по поречието на Чая деца от ромски произход се къпят масово в горещините и опасността да се стигне до най-лошото е реална. След сигнал до община Асеновград са създадени специални патрули, които обикалят опасните зони и предотвратяват къпането.
Източник: в. "Марица"