В Пловдив има множество конфликтни точки, на които постоянно се нарушават правилата за движение. Едно такова място е кръстовището на булевард “Източен" и улица “Богомил", видя отново
Plovdiv24.bg, след като
наскоро сигнализирахме за проблема. И в двете посоки има спирки на градския транспорт. На тях обаче е особено трудно да се качиш или слезеш от автобуса заради паркиралите автомобили.
По-фрапантният случай е на спирката, която е в посока към Аграрния университет. Зоната е една от най-опасните за пътуващите в градския транспорт, пешеходците и велосипедистите. Спрелите автомобили са не просто на спирката, но и на самата велоалея и създават сериозни предпоставки за инциденти. Велосипедистите няма откъде да минат и трябва да поемат или по пътното платно сред бясно движещите се коли, или по тротоара между пешеходците.
Знакът, забраняващ паркирането и престоя на това място, сякаш не съществува за водачите. Когато и да минете оттук, ще забележите паркирани автомобили. Причината за постоянното нарушаване на правилата е заради наличието на каса за плащане на битови сметки, аптека и нонстопче за кафе и алкохол. Така за някои “граждани", паркирали “само за малко", нарушаването на няколко члена на Закона за движение по пътищата и излагане на други хора на риск е бял кахър.
В последните години културата на придвижване в Пловдив е на особено ниско ниво - колите са по тротоарите, пешеходците са по пътното платно, велосипедистите и каращите тротинетки се чудят как да избегнат поредното препятствие: вървящ по велоалеята пешеходец или отворена врата на автомобил. В същото време общинска охрана отдавна се е отказала да догонва бясно преминаващите на две колела по Главната и е цяло чудо, че не са блъснали никой още. Все още…
Надяваме се контролните органи и по-конкретно от сектор “Пътна полиция" да обърнат приоритетно внимание на конфликтните точки в града - като тази на кръстовището на булевард “Източен" и улица “Богомил", за да се понижи рискът от инциденти.
Превенцията е един от най-добрите начини за опазването на човешки живот и здраве, а при българина това е равносилно на налагане на глоби, фишове и актове.