ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Най-малките родени бебета в Пловдив са по 500 грама
Автор: Екип Plovdiv24.bg 18:45 / 02.12.2024Коментари (0)2399
©
Най-малките родени бебета са по 500 грама, които са отгледани в Отделението по неонатология в Клиниката по акушерство и гинекология към УМБАЛ "Свети Георги“. Неонатолозите се грижат за средно 200 недоносени годишно, като най-много са децата между 2000 и 2500 грама. Отделението разполага с 10 интензивни легла (кувьози) и 5 – за доотглеждане, като често се запълва максимално. В момента в отделението най-малкото новородено е 1200 грама.

"За последните 5-6 години недоносеността се задържа в граници 11,5-12,5 процента средно за страната. Но в някои региони и в някои центрове, където се съсредоточават рискови бременности, честотата може да надвиши и 20 на 100. Това е в зависимост от различни етнически, социално-икономически и здравни фактори.

При нас в отделението по неонатология се грижим както за родените в Клиниката по акушерство и гинекология, така и за деца от други болници в Пловдив и региона на Южна България.“ съобщи проф. Мая Кръстева, началник на отделението по неонатология в Клиника по акушерство и гинекология към УМБАЛ "Свети Георги“, Пловдив и Републикански консултант в областта на неонатологията за Южна България.

Раждането на недоносено дете е предизвикателство за гинеколога, неонатолога, родителите и педиатъра. Тези бебета имат много по-големи рискове за отклонения през неонаталния период, здравни проблеми и нарушен растеж. При тях е завишена честотата на късни медицински и социални нарушения и тя нараства с намаляване на гестационната възраст.

Недоносеността е проблем не само за България, но и в световен мащаб. Трябва да се отбележи, че в индустриално развитите страни честотата на преждевременните раждания е значително по-ниска – 5-7 процента, каквато е отбелязвана и в България преди повече от 10 години. Повишаване на броя недоносени деца годишно през последните години е свързан с промени в критериите за недоносеност - рождено тегло под 2,5 кг и гестационна възраст от 25 до 36 г.с. плюс 6 дни, според последните стандарти.

"Тук не можем да правим аналогия между едно бебе, което се ражда в 36-та и друго в 28-ма гестационни седмици като зрялост, физиологични особености, изява на патология след раждането, както и преживяемост и късни последици. Голямото предизвикателство пред неонатолозите в УМБАЛ "Свети Георги“ е неблагоприятната тенденция през последните години за нарастване на относителния дял на децата, които се раждат под 1500 гр. и под 1000 грама.

Причините, които могат да причинят отключване на родова дейност преди 36 г.с. представляват един или повече фактори - индивидуални нарушения на самата майка, психоемоционални отклонения, медицински, демографски особености, като в някои случаи конкретната причина остава неясна.

"Бих искала да обърна специално внимание на ролята на инфекциите както преди, така и по време на бременността, които се свързват с повишена честота на преждевременни раждания. Възрастта на майката под 16 г. е допълнителен фактор. При инвитро оплождане има двуплодни и многоплодни бременности, които също имат значение. Важни са и патологиите на самата бременност. Тези фактори съставляват голям процент от причините за раждане на недоносените деца.“, подчерта проф. Кръстева.

Неонатологията е една от най-бързо развиващите се специалности, в която навлизат все по-нови диагностични и терапевтични методи, прилагането на които води до повишаване на преживяемостта на децата. Ролята на квалифицирания персонал и техническото оборудване в неонатологичните отделения за интензивното лечение е от съществено значение за развитието на детето.

Животоспасяващата интензивна терапия е свързана с повишена инвазия спрямо бебето, която специалистите се стремят да намалят, използвайки различни методи - положението на кувьозите вътре в самия интензивен сектор, намаляване на светлинните източници, на шума, методите за оценка на болката при новородените, музикотерапията, връзка майка-дете. "Ние осигуряваме емоционалната връзка като допускаме здравите родители, за да видят бебето си, да го докоснат, да му поговорят, ако желаят – да попеят.

Те получават информация за състоянието на детето си непрекъснато. В нашата клиника работим по проблемите на болката и стреса на новородените деца и ние сме новатори в това отношение. При тежки случаи обаче, когато патологията е значителна, могат да настъпят и усложнения с по-продължителен характер. Например, заболявания, свързани с дихателната система, да има церебрални отклонения, нарушения в зрението, в слуха, отклонения в постнеонаталния растеж. Тези усложнения са основание недоносеното бебе да се наблюдава много стриктно след изписването. Идеята е не само да му спасим живота, а и да осигурим максимално добро качество на живот. Затова недоносеността е здравен проблем, който има обществено значение.“, допълва проф. Кръстева.

Важен фактор за намаляване честотата на недоносеността и развитието на бебетата е превенцията и информираността на бъдещите родители и тяхната здравна култура. Качеството на пренаталните грижи е изключителна задача. Проф. Кръстева и екипът от специалисти по неонатология в УМБАЛ "Свети Георги“ съветват бременните да посещават редовно консултации при акушер-гинеколог и да правят назначените им медицински изследвания.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Катастрофи във Варна
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да (7281) 57%
Не (4155) 33%
Не мога да преценя (1227) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: