© | | Близък или приятел на семейството вероятно стои зад кражбата на картините на Златю Бояджиев. Това е основната версия за изчезването на платната от вила в с. Марково.Творбите били изнесени през прозореца на малка тераса на втория етаж на къщата. Фамилията съобщава за 9 откраднати картини, но смята, че апашите са задигнали повече. Според криминалистите крадците са познавали отлично къщата. Те са влезли от задната страна, която гледа към вътрешния двор, и са се спуснали с въжета на терасата.
"Много е възможно да е замесен познат човек. Иначе не биха знаелиоткъде да проникнат точно в това помещение", смята внукът на Златю Бояджиев - Златин. Той добави, че платната са взети наред, не е подбирано.
Свалени са всички картини от стените, като най-голямата "Мелник - сватба" с размери 2х3 м е срязана от рамката. Освен "Църковен ритуал" и "Златю и братовчедът Златю" са изчезнали и портрети на дъщерята на художника и пейзажи от Германия. Те са били съхранявани на свитъци.
Семейството не е сигурно колко платна е имало в пакета и допуска, че от къщата са изнесени повече от 9 картини. Според Златин Бояджиев крадците не са взели всички работи на дядо му. Вероятно нещо ги е притеснило или не са имали време.
Тези платна са предадени за експертиза на полицията заедно с каталога на картините на Златю Бояджиев и видеозапис от изложбата в СиБанк през 2009 г., в която са били показани част от откраднатите платна.
Полицията отхвърля като по-малко вероятна версията, че шедьоврите са откраднати по поръчка на чужд познавач. Разследващите са се консултирали с колекционера и оценителя на произведения на изкуството Димитър Инджов, който в последните 7-8 г. е сътрудничил на полицията при кражби от пловдивски колекционери.
Сред потърпевшите е и възрастна дама от ул. "Антим I", която също се разделила с платна на Златю Бояджиев.
"Българските класици не са популярни в световен мащаб и навън не може да се вземе и 1/3 от цената им", обясни Инджов. Чужденците били готови да броят баснословни суми само за автори като Жорж Папазов, Жул Паскин, Кристо Явашев, Енчо Пиронков, Георги Божилов-Слона, Светлин Русев.
"За класиците ни няма реклама, а там се купува името. Затова и картините на Цанко и Златю у нас струват от 3 до 5 пъти повече, отколкото зад граница", твърди Инджов. В 85% от случаите, по които е сътрудничил на МВР, извършителите се оказвали изпаднали близки и роднини, които добре знаят какво се съхранява в дома.
Наши галеристи и колекционери, сред които Инджов, Румен Манов и внукът на Цанко Лавренов - Лаврен, се питат защо към МВР още не е създаден регистър на откраднатите картини. Идеята е поне от 2 г. В списъка платната ще фигурират със снимка или поне с описание кое от тях се издирва. Така всеки ще може да се информира и ако купи крадена картина и я скрие, ще носи отговорност. Според криминалисти в момента системата, в която са описани задигнатите картини, е достъпна само за служители на МВР.
Източник: в. "24 часа" |