Провеждането на Седмицата на гората съвпадна с международната изложба "Природа. Лов. Риболов“ в Международен панаир - Пловдив. На щанда на ИАГ могат да се видят интересни макети на реални съществуващи обекти, а държавните предприятия представят възможностите за ловен туризъм в страната и постигнатите резултати. Показват се и изключителни трофеи, които са гордост за България. Те са участвали в световните изложения за организиран ловен туризъм в Залцбург и Дортмунд.
По традиция се правят залесявания в горските територии, почистване и всякакви други инициативи, свързани с популяризиране работата на служителите в горския сектор. Това каза пред журналисти в Пловдив изпълнителният директор на ИАГ инж. Стоян Тошев, предава Plovdiv24.bg.
От отстреляните за периода 1 март 2023 г. до 29 февруари 2024 г. благородни елени 68 са оценени със златни медали, 65 - със сребърни, 54 - с бронзови. При елена лопатар 23 бр. са оценени със златни медали, 36 - със сребърни, 36 - с бронзови.
Муфлонът, като един от перспективните и търсени ловни видове, също дава своя принос за организирания ловен туризъм - през 2023-2024 г. медали са получили общо 36 екземпляра, от които 9 са златни, 14 - сребърни, 13 - бронзови медали.
При дивата свиня от отстреляните през изминалата година 43 са оценени със златен медал, 33 със сребърен, 28 - с бронзов, или общо 104 броя.
102 от отстреляните през 2023 г. сърни са оценени с медал, като 14 са златните, 39 - сребърните, 49 - бронзовите.
Служителите в сектора полагат сериозни грижи по отношение на развъждането, селекцията, грижите за дивечовите популации и тяхното опазване. Генетичният потенциал, притежават от дивеча на територията на страната ни, е признат в световен мащаб и България остава лидер в отстрела на трофейни екземпляри. Потвърждение на този факт са отстреляните над 400 трофея по линия на организирания ловен туризъм за 2023 г., оценени с медал по CIC.
Най-високо оцененият трофей от благороден елен е добит в дивечовъден участък "Сашево" - 260,63 точки по CIC, вторият и третият са отстреляни на територията на Държавно ловно стопанство "Воден Ири-Хисар" - съответно 255,31 т. и 244 т. по CIC.
Приходите по линия на организирания ловен туризъм за 2023 г. възлизат на над 8 милиона лева, а приходите само от държавните ловни стопанства възлизат на 5,5 милиона лева. Най-много приходи са реализирали ТП "ДЛС Тракия", ТП "ДЛС Кормисош" и ТП "ДЛС Воден Ири-Хисар".
Основен приоритет на ИАГ е да контролира всички дейности, които се случват в горските територии в България, както и дивечовите ресурси в страната, отбеляза инж. Тошев.
В навечерието на пожароопасния сезон, той препоръча всички да бъдат внимателни в горски територии, да не палят огньове на неразрешени места, да не оставят незагасени огньове извън местата, определени за целта.
"Трябва да бъдем отговорни абсолютно всички. Затова мотото е такова – нека бъдем отговорни, защото гората и природата е наша обща отговорност, ние не трябва да неглижираме нито един проблем в нея" - подчерта инж. Тошев.